Hlavní navigace

Leasing - nově celý odpočet DPH ihned???

  • (neregistrovaný) 62.245.104.---

    13. 8. 2009 9:05

    FO vedu DE, čtvrtletní plátce DPH
    Mám v plánu koupit nový automobil N1 na leasing s povinností odkupu s 10% akontací. Auto bude stát 1 000 000Kč+DPH
    Dočetl jsem se, že od ledna 2009 je nově možnost nárokovat si DPH z celé částky najednou a ihned (po ukončení kvartálu).
    Domnívám se tedy správně, že zaplatím akontaci 10% z celé leasing.sumy vč. DPH a poté si budu moci uplatnit odpočet DPH z celkové leasingové částky? Díky tomu mi vznikne vysoký nadměrný odpočet, který mi Fú do měsíce vrátí? Potom už budu po celou dobu leasingu (5 nebo 6let) platit leasingovou splátku bez DPH, kterou si budu moct napsat v DE do nákladů?
    Zdá se mi to nějak podezřele výhodné, asi jsem to nepochopil správně,že?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 8. 2009 14:32

      ucetni007

      Re: Leasing - nově celý odpočet DPH ihne
      Dobrý den,
      máte pravdu, novelou účinnou od 1.1.2009 došlo k podstatné změně, podle nového ustanovení § 21/3/d se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem vzniku práva (tedy předání předmětu leasingu) užívat zboží nájemcem. V návaznosti na to vzniká povinnost pro leasingovou společnost přiznat DPH z celé částky (dílčí plnění z jednotlivých splátek už nepřipadají v úvahu) a pokud splníte obecné podmínky pro uplatnění nároku na odpočet v § 72, vznikne Vám tímto dnem i nárok na odpočet daně v plné výši. Upozorňuji na to, že musí jít "pravý" fin.leasing, kdy je ve smlouvě zakotvena povinnost odkupu předmětu nájmu. Leasingová společnost na toto dodání vystaví běžný daň.doklad, splátkový ani platební kalendář už pro účely DPH jako daňové doklady nepřipadají v úvahu.

    • 14. 8. 2009 10:04

      Pav. (neregistrovaný) 62.245.104.---

      Re: Leasing - nově celý odpočet DPH ihne
      Děkuji :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).