Hlavní navigace

Vyplacené odstupné - znovu zaměstnání

  • (neregistrovaný) 193.179.197.---

    13. 8. 2009 15:06

    Nemáte prosím někdo zkušenost jak se postupuje při znovu zaměstnání po propuštění pro nadbytečnost v období před uplynutím doby podle násobků odstupného. § 68ZP. Tento zaměstnanec se vede jako nový (zkušební doba) nebo se nějak musí navázat na předchozí stav? Lze dát doba určitá? To zřejmě ne.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 8. 2009 15:09

      pája

      Re: vyplacené odstupné - znovu zaměstnán
      pochopitelně jde o nový PP, se vším všudy, lze sjednat i zk.dobu. lze sjednat na dobu určitou, pokud to nepřekročí dva roky s minulým na dobu určitou.
      Pozor na povinnost vrácení odstupného-části dle § 68/1.

    • 13. 8. 2009 15:17

      Danaa (neregistrovaný) 193.179.197.---

      Re: vyplacené odstupné - znovu zaměstnán
      Díky. Není mi zcela jasné jakým způsobem se odstupné vrací pokud jde vlastně jako nový PP - nové osobní číslo. A jak je to s odvedenou daní z poměrné části odstupného?

    • 13. 8. 2009 21:41

      Lu. (neregistrovaný) 90.176.12.---

      Re: vyplacené odstupné - znovu zaměstnán
      Nové os. č. se nedává.Zapíšete nový nástup. Vrácení odstupného (části) do kolonky odstupné dáte příslušnou položku mínusem, výplatu za příslušný měsíc normálně a vše se spočítá.Pokud ba ale výplata byla menší než odstupné, lze to řešit mínusem třeba ve dvou měsících.Takto to bude průkazné, vše bude na mzdovém listě a RZD se to také promítne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).