Hlavní navigace

DPP - student - daňové přiznání

• (neregistrovaný) 80.250.8.---

14. 8. 2009 14:52

Dobrý den,

chci se zeptat, zda když jsem jako student si vydělala na DPP cca 20 000 po dobu tří měsíců - vešlo se to do limitu 150ti hodin, tak jestli na toto musm podávat daňové přiznání nebo ne. Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 8. 2009 15:03

Renata (neregistrovaný) 80.188.42.---

Re: DPP - student - daňové přiznání
      Pokud to bylo u jednoho zaměstnavatele, nebo postupně u více, daňové přiznání podávat nemusíte. Pouze pokud byste měl zároveň více zaměstnavatelů a u obou (všech) měl více než 5000 měsíčně. Pokud jste podepsal daňové prohlášení, pak vám byla nejspíš uplatněna i sleva na poplatníka. Měl byste mít výplatní pásky, ze kterých vyčtete, zda jste nějakou daň platit,a pokud ano, v případě, že byste požádal toho zaměstnavatele do 15.2. o roční zúčtování, vrátí vám ji zpět.

• 14. 8. 2009 15:03

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Podepsala jste u zaměstnavatele prohlášení poplatníka?

• 14. 8. 2009 22:27

Dany (neregistrovaný) 90.179.15.---

prohlášení jsem podepsala, pracovala jsem tam od ledna do dubna, a pak jsem se nechala od května zaměstnat u jiného zaměstnavatele na plný úvazek. To od ledna do dubna byla jen brigáda na DPP, ale se "snovou" mzdou za hodinu (byla jsem navíc student)... nicméně teď jsem zaměstnaná na plný úvazek (protože mi už bylo 26) a netuším, zda příští rok musím brigádu do daňového přiznání uvést - bude to mé první daňové přiznání... :-(
      a ještě bych se chtěla zeptat, jak je to se slevou na dani, když je člověk student a již je mu 26, a ještě studuje?

• 14. 8. 2009 22:39

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Pokud nemáte v kalendářním roce zaměstnání, která se překrývají, ale máte je postupně za sebou a vždycky jste měla podepsané prohlášení, tak přiznání nemusíte podávat. Stačí zaměstnavatele, který je Váš poslední v kal. roce a u kterého máte podepsané prohlášení požádat podpisem v prohlášení o daňové zúčtování (žádá se do 15.2.). Ale můžete místo toho podat přiznání (vypočet je vlastně ten stejný, jako by dělal zaměstnavatel v zúčtování, akorát že si ho v přiznání uděláte sama). Vyžádáte si od všech zaměstnavatelů, které jste v kal. roce měla, potvrzení o zdanitelných příjmech, na kterých se píší příjmy daněné zálohovou daní a tyto zálohové daně, všechno dáte dohromady, vypočítáte daň a uplatníte celoroční slevu na poplatníka a slevu studentskou za tolik měsíců, kolik měsíců v roce jste byla studentem. Studentskou slevu můžete uplatnit jen do měsíce (včetně), ve kterém dosáhnete 26 let (na střední škole musí jít o studium denní, na VoŠ také a na VŚ jakékoli). Studentská sleva může být až do 28 let, ale pouze tehdy, pokud studujete denní doktorandské.

• 14. 8. 2009 23:03

Daniela_N (neregistrovaný) 90.179.15.---

aha, děkuji moc! Daniela

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).