Hlavní navigace

Práce ve svátek jako přesčas?

  • (neregistrovaný) 213.195.234.---

    17. 8. 2009 8:37

    Nevím, jestli je to správně?
    Pokud zaměstnanec pracuje ve svátek - zaměstnavatel to považuje za práci nad fond pracovní doby a tedy jako práci přesčas.
    Svátek má zaměstnanec zaplacený + 100%, ale protože 8,5 hodiny je nad fond pracovní doby, tak si to vykáže zaměstnanec jako hodiny přesčas (někdy i následující měsíc) a nebo si za to vybere náhradní volno?



    Děkuji a prosím pokud by k tomu byl i § budu moc ráda.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 8. 2009 9:57

      pája

      Re: práce ve svátek jako přesčas?
      >Nevím, jestli je to správně?
      >Pokud zaměstnanec pracuje ve svátek - zaměstnavatel to
      >považuje za práci nad fond pracovní doby a tedy jako
      >práci přesčas.
      >Svátek má zaměstnanec zaplacený + 100%, ale protože
      >8,5 hodiny je nad fond pracovní doby, tak si to vykáže
      >zaměstnanec jako hodiny přesčas (někdy i následující
      >měsíc) a nebo si za to vybere náhradní volno?
      >
      >Jde-li skutečně o práci přesčas, náleží mzda + příplatek min. 25%(§ 114 ZP), pokud se nedohodnou na poskytnutí NV v rozsahu práce přesčas.
      >
      >Děkuji a prosím pokud by k tomu byl i § budu moc
      >ráda.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).