Hlavní navigace

Nárok na odstupné

  • 90.183.45.---

    17. 8. 2009 12:51

    je nárok na odstupné, když společnost končí svoji činnost a zajistí zaměstnanci novou práci za stejných podmínek?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 8. 2009 13:14

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: nárok na odstupné
      Pokud jde o převod podle Zákoníku práce, § 338 a další), tzn že se pracovní poměr neukončuje a nesjednává nový nástup. Nový zaměstnavatel ho přebírá s jeho dosud platnou pracovní smlouvou. Tzn. že v platnosti zůstává místo výkonu práce, druh práce a další ujednání a toto platí, dokud se nedohodnou na změně. A protože jeho prac. poměr vlastně nekončí, nedostává ani výpověď a není nárok na odsupné. Pokud ovšem mu jen nabídne přechod k novému zaměstnavateli s tím, že mu u něj pracovní poměr skončí a bude nutné sjednat novou pracovní smlouvu, pak na to zaměstnanec nemusí přistoupit a pak by mu zaměstnavatel musel dát výpověď nebo se s ním dohodnout na skončení z důvodu rušení organizace a nárok na odstupné je. A zaměstnanec se pak může ucházet o práci v té nové firmě, ovšem ta ho nemusí vzít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).