Hlavní navigace

N1 odpočet DPH z PHM

  • (neregistrovaný) 84.42.227.---

    18. 8. 2009 12:15

    Dobrý den,
    autodopravce FO, DE, plátce DPH vlastní automobil N1,
    který nemá v majetku.
    Může si nárokovat DPH z PHM nebo nesmí?


    Někde (většinou) jsem se dočetla (i tady na diskuzi), že u auta nevloženého do majetku žádný odpočet DPH není možný, protože se doklady od nákupu PHM vůbec neobjeví v DE

    ALE jsou účetní, kteří tvrdí, že pokuď je nákl. auto používané výhradně k ekon. činnosti (což se u autodopravce předpokládá) a platí se silniční daň, je možné DPH z nafty nárokovat a paragony jako výdajový doklad zapisovat do DE (opravy ne, to vím)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 8. 2009 13:57

      j (neregistrovaný) 62.168.11.---

      Re: N1 odpočet DPH z PHM
      Při používání vozidla nezahrnutého do obchodního majetku přísluší základní náhrada a náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty (obdobně jako když jede na sl.cestu zaměsnanec sourkomým vozidlem) - viz §24 odst. 2 pís. k bod 3. zákona o DP. Doklady na nákup PHM se v DE neobjeví a není ani možné uplatnit odpočet DPH. Tyto doklady by se použily pouze event. pro prokázání vyšší ceny PHM, než která je stanovena zvláštním právním předpisem,

    • 18. 8. 2009 16:52

      Drugos (neregistrovaný) 88.101.188.---

      Re: N1 odpočet DPH z PHM
      Dlouhodobý hmotný i jiný majetek, který neni zahrnutý v obchodním majetku společnosti či živnostníka, nemá se společností (živností) nic společného. Tudíž ani náklady související s provozem tohoto majetku nemohou býti nákladem.
      Při představě, že si budete nárokovat odpočet DPH za nákup PHM u tohoto majetku, a zbylý základ daně budete dávat do nákladů mě bere husí kůže.
      Finanční úřad bude nadšen páč je čekají jisté prémie :))

    • 19. 8. 2009 9:26

      Gábina (neregistrovaný) 84.42.227.---

      Re: N1 odpočet DPH z PHM
      Myslela jsem si to :-)
      Je smutné, že několik účetních podává špatné informace "svým" firmám :-(

      Moc děkuji za vysvětlení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).