Hlavní navigace

Práce při studiu

• (neregistrovaný) 84.21.103.---

18. 8. 2009 22:30

Studuji poslední ročník VŠ,je mi 26 let a již rok pracuji na dohodu o pracovní činnosti u zaměstnavatele,který předpokládá,že zůstanu i po dokončení studií.V některých měsících vykážu dle množství práce a možného času pouze 30 odpracovaných hodin,většinou dosáhnu na klasický počet 4hod/prac.den,ale v měsích červenec-září dosahuji odpracovanými hodinami na úvazek plný.Ráda bych od zaměstnavatele získala smlouvu na pracovní poměr(1/2 nebo 3/4 úvazku),neboť dohoda o pracovní činnosti je pro mě dále neúnosná.Účetní firmy mi však tvrdí,že mi tuto smlouvu dát nemůže,potože by byly problémy v měsících s málo odpracovanými hodinami.Lze mít pracovní poměr na 1/2 nebo 3/4 úvazku a přitom v některých měsících odpracovat pouze např.30hodin?Kde bych informace o této problematice mohla nastudovat?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 8. 2009 23:49

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Práce při studiu
      Účetní firmy mají v podstatě pravdu, protože zatímco u DPČ můžete pracovat prakticky dle potřeb (někdy více, jindy méně nebo nic, jen musí vyjít v průměru za sjednané období, nejdéle za 52 týdnů, počet odpracovaných hodin maximálně 20 za týden), tak u pracovního poměru musí být sjednaný úvazek rozvržen do směn tak, aby byl naplněn nejdéle za 26 týdnů (když jsou odbory tak 52 týdnů). A ten musíte Vy (i zaměstnavatel) dodržovat. Sice to lze dělat tak, že si zaměstnanec něco napracuje a pak vezme náhradní volno, ale v podstatě se hlídá ten úvazek. Pokud byste třeba nemohla pracovat tak, abyste ho naplnila, tak byste si musela se zaměstnavatelem smluvit neplacené volno. Prostě dokud se vejdete do těch 20 h týdně v průměru, tak je pro zaměstnavatele výhodnější Vás zaměstnávat na DPČ, která má pro něj i další výhody - výpovědní doba jen 15 dnů, nenáleží odstupné, nemusí dávat příplatky, nenáleží dovolená, pokud není výslovně sjednána, neplatí svátky. Ale pochopitelně nic nebrání tomu, abyste ho přesvědčila, aby s Vámi uzavřel pracovní poměr - jen si musíte domluvit jak vyřešit dobu, kdy budete potřebovat uvolnit na studium, protože on není povinen Vám volno umožňovat.
      Vše najdete v Zákoníku práce.

• 19. 8. 2009 7:28

SB (neregistrovaný) 213.250.220.---

Děkuji za odpověď.Takto jsem to ze ZP pochopila i já.Mám ovšem ten problém,že mi účetní tvrdí,že ten průměr 20hod za týden se vztahuje na průměr z měsíce,ne z celého odbobí 52týdnů a odmítá mi vyplatit víc než 4hod/prac.den.Dříve mi hodiny odpracované navíc vypláceli formou prémií,nyní odmítá i tuto formu,údajně kvůli problémům s fin.úřadem.Takže mi hodiny převádí do dalších měsíců,což je pro mě nevýhodné a doufala jsem tedy ve změnu smlouvu na PP.Je tedy na DPČ možné vykázat např.v červnu 26hod,v červenci 168 atd..tak,aby ve výsledku za 52týdnů průměr vyšel na 20hod/týden za celé období 52týdnů?To by můj problém řešilo,ale účetní na to odmítá přistoupit.

• 19. 8. 2009 9:08

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

>Děkuji za odpověď.Takto jsem to ze ZP pochopila i
      >já.Mám ovšem ten problém,že mi účetní tvrdí,že ten průměr
      >20hod za týden se vztahuje na průměr z měsíce,ne z
      >celého odbobí 52týdnů a odmítá mi vyplatit víc než
      >4hod/prac.den.Dříve mi hodiny odpracované navíc vypláceli
      >formou prémií,nyní odmítá i tuto formu,údajně kvůli
      >problémům s fin.úřadem.Takže mi hodiny převádí do dalších
      >měsíců,což je pro mě nevýhodné a doufala jsem tedy ve
      >změnu smlouvu na PP.Je tedy na DPČ možné vykázat
      >např.v červnu 26hod,v červenci 168 atd..tak,aby ve
      >výsledku za 52týdnů průměr vyšel na 20hod/týden za celé
      >období 52týdnů?To by můj problém řešilo,ale účetní na to
      >odmítá přistoupit.

Co se týká posuzování, zda je dodržen maximální počet hodin, tak jí ukažte Zákoník práce § 76 odst - 3) Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Takže nemůže tvrdit, že se to posuzuje za měsíc, když je tam jasně napsáno něco jiného. Za měsíc by se to posuzovalo, kdybyste tu dohodu měla vždy uzavíranou na dobu určitou - na 1 měsíc. Problém s FÚ nechápu - kolik na dohodu zaplatí, je věc mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Je fakt, že u DOPČ nenáleží žádné přesčasové příplatky, protože tam ani přesčas být nemůže.Jen máte dostat zaplacenou každou odpracovanou hodinu a zároveň nepřekročit 20 h týdně v průměru za sjednané období (takže záleží na tom, na jakou dobu máte dohodu sjednanou), nejdéle však za 52 týdnů (pokud je sjednána na delší dobu nebo na neurčito). Takto to účetní vysvětlete.
      >

• 19. 8. 2009 12:20

SB (neregistrovaný) 213.250.220.---

Děkuji Vám za rady,velmi mi to pomohlo.Já argumenty paní účetní také nechápu,ale teď když mám v ruce konkrétní a ověřená fakta ze ZP,pokusím se to s ní vyjednat znovu a snad s úspěchem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).