Hlavní navigace

Skonto při dřívější úhradě faktury

• (neregistrovaný) 90.179.133.---

19. 8. 2009 11:19

Potřebovala bych prosím poradit.
    Vystavili jsme na odběratele v červnu fakturu a uzavřeli smlouvu o slevu na fakturu při dřívější platbě. Odběratel nám teď zaplatil o 2% méně a já teď nevím, kam zaúčtovat ty zbylé 2%. Zda to mám rovnou odečíst na výnosech na 601 nebo to mám dát na 568 jako náklad ... A s DPH se nic dělat nebude?
    Jinak pak mám ještě podobný příklad. Sleva na faktuře 20tisíc a paní účetní z druhé firmy požaduje dobropis na tuto částku. Když vystavím dobropis na slevu na výrobky, tak zase bez DPH? Díky Hanka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 8. 2009 13:48

Ma (neregistrovaný) 213.195.234.---

Re: Skonto při dřívější úhradě faktury
      U prvního případu celé ponechat na výnosech - Skonto proúčtovávám přímo ve faktuře 548/311, což mi program dovolí a zaúčtuje jako částečnou úhradu faktury - takže až přijde platba tak jen na zbývající část. Ve zkratce - skonto je finanční plnění a ne DUZP- takže se netýká DPH.

Druhý případ - pokud vystavujete dobropis - tj. snižujete původní plnění např. že jste se dohodli na nižší ceně - pak určitě i DPH.
      Dobropis si necháte potvrdit ,kdy ho proúčtovala druhá strana a tím datem si můžete DPH odečíst.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).