Hlavní navigace

KONSIGNAČNÍ SKLADY-prosím pomoc

• (neregistrovaný) 212.65.12.---

19. 8. 2009 14:04

Dobrý den všem na diskusi... Mám problém, týkající se zavedení KS v naší firmě. Jde o KS,kde bude uskladněn materiál našeho italského dodavatele (plátce DPH EU), budeme ho používat výhradně my, proto italské firmě nevzniká povinnost registrovat se k DPH v ČR. Jedná se mi o ÚČTOVÁNÍ materiálu v KS (je mi jasné, že nejde o náš majetek, tedy účtování přes extra analytiku sklad) a hlavně o DPH. Našla jsem mnoho diskusí, někteří autoři tvrdí, že DPH se musí "otočit" IHNED při příchodu takového materiálu do firmy (na základě proformafaktury, která ale podle mě není daňový doklad), nebo s ohledem na paragr.25 zákona o DPH do 15.dne násled.měsíce. Jiné příspěvky tvrdí, že DPH se "neřeší" při pořízení, ale až v okamžiku fakturace skutečně odebraného materiálu z KS, v intervalech daných smlouvou atd atd... Navíc mám "na krku" Intrastat, takže by mě zajímala fundovaná odpověď i z pohledu problematiky Intrastat, tedy celkem shrnuto: účtování, DPH, Intrastat :-)
    Předem děkuji všem za ochotu a jejich čas a těším se na rychlé odpovědi :-)

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 8. 2009 15:14

annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

Re: KONSIGNAČNÍ SKLADY-prosím pomoc
      Povinnost přiznat daň je ke dni přemístění zboží do KS (to platí pro přemístění zboží z EU, jiná je situace při dodání do KS od tuzemského dodavatele).
      Podle § 25 odst. 2, který byl doplněn novelou k 1. 1. 2009, se stanoví plátci vznik povinnosti přiznat daň při přemístění zboží do tuzemska. Povinnost přiznat daň při tomto specifickém pořízení zboží podle § 16 odst. 4 a 5 vzniká dnem přemístění zboží do tuzemska, tj. umístěním do konsignačního skladu v tuzemsku (§ 16 odst. 4) či do skladu plátce v tuzemsku, který uskutečnil standardní přemístění zboží podle § 16 odst. 5.
      Podle § 25 odst. 3, se považuje standardní pořízení zboží z jiného členského státu vlastně za uskutečněné dnem dodání ve smyslu § 21, tj. dnem, kdy pořizovatel nabývá práva nakládat se zbožím jako vlastník. Specifické pořízení zboží z jiného členského státu podle § 16 odst. 4 a 5 se považuje ve vazbě na předcházející odstavec 2 za uskutečněné dnem přemístění zboží do tuzemska.

§ 73 odst. 7: Nárok na odpočet daně má plátce při pořízení zboží z jiného členského státu, pokud mu při tomto pořízení vznikla povinnost přiznat daň. Plátce při pořízení zboží z jiného členského státu prokazuje nárok na odpočet daně daňovým dokladem podle § 35. Nárok na odpočet daně lze uplatnit nejdříve za zdaňovací období, ve kterém plátci vznikla povinnost přiznat daň podle § 25.

• 20. 8. 2009 7:35

Ma (neregistrovaný) 213.195.234.---

Re: KONSIGNAČNÍ SKLADY-prosím pomoc
      Co se týká Intrastatu - tam je to pro vás jednodušší - sleduje pohyb v EU - takže tam bych to vykázala v měsíci, kdy bylo zboží přemístěno.
      Co se týká DPH - tam si nejsem jistá - máme sklad ve třetí zemi a vykazuji při vývozu najednou a jednotlivé prodeje (pokaždé někomu jinému považuji potom jen za převod peněz a ty potom už nepřiznávám do DPH. Ale tak nějak to máme popsané ve smlouvě o vedení konsign.skladu. Na každém školení to slyším jinak - tak ????? Zkuste si pročíst smlouvu jak ji máte sepsanou - třeba vám to nějak pomůže při rozhodování - protože konečné rozhodndutí je na vás. Ahoj

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).