Hlavní navigace

OSVČ a účast na nemocenském pojištění

• (neregistrovaný) 83.208.7.---

19. 8. 2009 23:20

Dobrý večer,
    prosím někoho zkušeného... - dotazy na OSVČ a účast na nemocenském pojištění. Některé diskuze jsem si prošla a i zákon č.589/1992...,ale stejně jsem z toho zmatená...., z těch variant...Potřebuji radu pro někoho, kdo dopředu ví, že bude dýl nemocen a účasten na nemoc.poj.zatím není.Může mi někdo prosím poradit a polopaticky vysvětlit,co dělat a jak to spočítat...

Potřebuji vědět:
    1) OSVČ, který by chtěl vyplácet nemocenkou a který si platí min.soc.poj.-vyslo mu opet z DPFO, se musí na OSSZ přihlásit k této účasti na nemocenské, jakým způsobem.Vyplní formulář z OSSZ...?Pochopila jsem dobře,ze pak je účasten na nemocenkém poj.ode dne přihlášení ?!

2)Jak je to s vyplácením nemocenské a výpočtem=kolik dostane. Musí si nemoc.poj.platit=být přihlášen a zaplatit nějakou částku (min 56,-Kč) min.3 měsíce zpet, nez neschopnost nastala??? NEbo 4.měsíce i s měsícem,kdy se přihlásil.NEbo stačí měsíc předem zaplatit jednorázově větší sumu, dle toho kolik bude chtít mít vyplácenou neschoplnost (slyšela jsem, že to tak lze a stačí=byly změny).

Je tam v zákoně x-variant,kdy má vůbec nárok a co musí splňovat,ale jsem z toho už zmatená,co pro něj tedy bude platit....

3) Jak je to s tím výpočtem nemocenské=jak spočítat kolik dostane?!Píše se v zákoně o denním vyměř.základu=spočítá se jako úhrn vyměř.základů pro stanov.záloh na pojist.na důchod.poj (vezme info z DPFO???) a vydělí dny, co je už příhlášen=účasten na nemoc.poj.?! Nevím jak nejednodušeji a vůbec to vypočítat,ať ví...

Slysela jsem, že stačí měsíc předem zaplatit např.najednou 12tis (jako 1000,-Kč/měsíc/rok) a vyjde výpočet nemocenské skoro 28tis.

Nějak se mi to ale nezdá....Jak jsou pro tohoto člověka, který doteď nebyl účasten na nemoc.pojištění vůbec varianty=jak to splnit,aby něco pak dostal...a kolik vlastně vůbec může dostat???

Omlouvám se, že dotazy možná píši složitě,ale snad to někdo pochopí a pomůže.Děkuji všem předem za aktuelní zkušenosti....

ú

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 8. 2009 7:45

akras (neregistrovaný) 193.86.111.---

Re: OSVČ a účast na nemocenském pojištěn
      Snad Vám to pomůže
      http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecne-cinne/davky/vypocet_davek_nemocenskeho_pojisteni_osvc_2009_03_25.htm

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).