Hlavní navigace

Stavba - komunikace

 • (neregistrovaný) 80.188.167.---

  20. 8. 2009 15:00

  Vlastníme komunikaci (+pozemek, na kterém je vybudována).Vedle komunikace je cizí firma, která si na své náklady chce vybudovat sjezd ze svého pozemku na naši komunikaci. Takže vybuduje betonový sjezd částečně na svém pozemku a ten bude zasahovat na naši cestu a i část naší cesty budze zvýšena a zpevněna kvůli tomu sjezdu. Náklady ponese cizí firma.Vznikne i naší firmě účetní případ ? TZ původní cesty v poměru,ve kterém je nový sjezd na našem pozemku ? Nebo si toho nemám všímat a účetně neřešit...A co když pak komunikaci budeme prodávat ? To prodáme i tu část, kterou si vybudovala cizí firma ?
  Díky

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 8. 2009 15:41

   annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

   Re: Stavba - komunikace
   Podle ustanovení § 120 odst. 2 obč. zák. není stavba součástí pozemku a pozemní komunikace jistě stavbou je. Proto se nabízí dvě možnosti řešení. Buď část pozemku, na kterém bude komunikace vybudována, vlastníku komunikace prodáte. Pokud se ale vy jako vlastníci pozemku a vlastník budované komunikace nedohodnete na vykoupení pozemku ve prospěch vlastníka komunikace, může být zřízeno věcné břemeno k pozemku, které bude nezbytné pro výkon vlastnického práva ke stavbě komunikace.

  • 21. 8. 2009 7:39

   Crt (neregistrovaný) 80.188.167.---

   Re: Stavba - komunikace
   Ta dvě řešení beru...můžeme mít my (firma,které patří původní komunikace a pozemek) problémy s tím, když toto nebudeme vůbec řešit a dáme jen souhlas druhé firmě, že si ten sjezd může postavit na své náklady a dát si vše do svého účetnictví ? (pak by nám bylo jedno, jak si to zaúčtují)

  • 21. 8. 2009 10:14

   Ma (neregistrovaný) 213.195.234.---

   Re: Stavba - komunikace
   Jinými slovy jim zdarma /může být posuzováno jako nepeněžní plnění?/ poskytnete svůj pozemek k tomu, aby si na něm postavili "stavbu", což není zrovna šťastné řešení. Myslím, že opravdu předchozí rada nabízí lepší řešení. Prodat a nebo věcné břemeno?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).