Hlavní navigace

Nárok na oběd,svačinu

  • (neregistrovaný) 82.114.204.---

    24. 8. 2009 9:27

    dobrý den,ráda bych se zeptala,jak je to s nárokem na oběd a svačinu.kamarádka pracuje ve výrobní firmě u pásu, pracovní doba je 6-14hod. 8 hodin. nepříjemná šéfová přišla s tím, že v této 8hod pracovní době nárok na oběd nemá, eventuelně že by si 30min z nároku na oběd pracovně nahradila. je to takhe možné? a má kamarádka taky nějaký nárok na svačinu?
    mockrát děkuju za odpověď. dáša

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 8. 2009 12:44

      dasa (neregistrovaný) 82.114.204.---

      Re: nárok na oběd,svačinu
      >>dobrý den,ráda bych se zeptala,jak je to s nárokem na
      >>oběd a svačinu.kamarádka pracuje ve výrobní firmě u
      >>pásu, pracovní doba je 6-14hod. 8 hodin. nepříjemná
      >>šéfová přišla s tím, že v této 8hod pracovní době
      >>nárok na
      >>oběd nemá, eventuelně že by si 30min z nároku na oběd
      >>pracovně nahradila. je to takhe možné? a má kamarádka
      >>taky nějaký nárok na svačinu?
      >>mockrát děkuju za odpověď. dáša
      >

      >ZP § 88


      takže jestli jsem to správně pochopila, nepříjemná šéfová má v podstatě pravdu v tom, že nárok na přestávku nemá? pokud má ve smlouvě pracovní dobu stanovenou 6-14h a nikde není žádná zmínka o přestavce, tak na ni opravdu nárok nemá
      cituji ZP: "Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut....." tak ani takto nárok na přestávku nemá

    • 24. 8. 2009 12:53

      katerina (neregistrovaný) 193.179.240.---

      Re: nárok na oběd,svačinu
      Řekla bych, že se pletete. Pokud ZP uvádí, že zaměstnavatel JE POVINNEN POSKYTNOUT zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut, tak z toho vyplývá, že může mít ve smlouvě uvedou pracovní dobu od kdy do kdy chce, ale jakmile uplyne nejdéle 6 hodin nepřetržité práce, MUSÍ mít zaměstnanec 30 min pauzu. S tím, že tato pauza se nezapočítává do odpracované doby. Takže pokud Vaše kamarádka pracuje od 6 do 14, má nárok na 30 min pauzu, tím pádem bude mít odpracováno a zaplaceno 7,5 hodiny práce. Pokud má zaměstnavatel stanoveno, že má být odpracováno 8 hodin (lze v případě jednosměnného provozu), musela by kamarádka pracovat do 14:30, aby měla 8 odpracovaných hodin + 30 min pauza. Ale není možné dělat 8 hodin bez přestávky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).