Hlavní navigace

Kombinované studium VŠ a ÚP

  • (neregistrovaný) 195.146.112.---

    26. 8. 2009 8:54

    Potřebuji konzultaci.

    Studentka kombinovaného studia ve věku do 26 let má PP, který skončí.

    Na ÚP ji nezaregistrují, protože se soustavně připravuje na budoucí povolání. Nárok na podporu tedy nemá, i když má odpracovaných 12 měsíců v posledních 3 letech?

    Pro FÚ je stále studentem, uplatní si slevu za celý rok a rodiče daňové zvýhodnění.

    Pro ZP je také studentem, nemusí jim nic hlásit, protože ji už nahlásila škola při zahájení studia jako pojištěnce státu?

    Pro účely případné PPM bude mít pojištěných 270 dnů i když studium nedokončí, ale musela by sehnat nového zaměstnavatele, aby jí vznikl na PPM nárok (v ochranné lhůtě z nynějšího PP to nestihne).

    Pro Dopravní podnik studentem není, tam uznávají jen denní studium.

    O přídavky nemá smysl žádat, protože měla v minulém roce příjem.

    Budu ráda, když se mi na to některá mzdová mrkne, nerada bych špatně poradila. Díky.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 8. 2009 14:38

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: kombinované studium VŠ a ÚP
      Moje studentka zatím sice nikoho moc nezajímá, ale podařilo se mi zjistit, že pro ÚP je studentem jen v případě, že má prezenční formu studia, takže při kombinované formě nárok na podporu mít bude.

    • 26. 8. 2009 16:01

      Zdena R (neregistrovaný) 78.102.76.---

      Re: kombinované studium VŠ a ÚP
      Nejsem mzdová, tak mohu mrknout jen částečně:
      - pro účely své vlastní daně z příjmů (§ 35ba/1/f ZDP) je i nadále studentkou, posuzováno podle zákona 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, u VŠ se forma studia nerozlišuje

      - pro účely slevy na dani rodičům (§ 35c/ ZDP) je i nadále vyživovaným dítětem, soustavně se připravujícím na budoucí povolání, posuzováno též podle zákona o SSP

      - pro ZP je také studentem bez ohledu na formu studia, ale oznamovací povinnost má podle mého názoru i pojištěnec. Alespoň by si měla ověřit, že jí škola opravdu přihlásila.

    • 27. 8. 2009 8:07

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Díky.
      >>>Potřebuji konzultaci.
      >>>
      >>>Studentka kombinovaného studia ve věku do 26 let má
      >>>PP, který skončí.
      >>>
      >>>Na ÚP ji nezaregistrují, protože se soustavně
      >>>připravuje na budoucí povolání. Nárok na podporu tedy
      >>>nemá, i
      >>>když má odpracovaných 12 měsíců v posledních 3
      >>>letech?
      >>>
      >>>Pro FÚ je stále studentem, uplatní si slevu za celý
      >>>rok a rodiče daňové zvýhodnění.
      >>>
      >>>Pro ZP je také studentem, nemusí jim nic hlásit,
      >>>protože ji už nahlásila škola při zahájení studia
      >>>jako
      >>>pojištěnce státu?
      >>>
      >>>Pro účely případné PPM bude mít pojištěných 270 dnů i
      >>>když studium nedokončí, ale musela by sehnat nového
      >>>zaměstnavatele, aby jí vznikl na PPM nárok (v
      >>>ochranné
      >>>lhůtě z nynějšího PP to nestihne).
      >>>
      >>>Pro Dopravní podnik studentem není, tam uznávají jen
      >>>denní studium.
      >>>
      >>>O přídavky nemá smysl žádat, protože měla v minulém
      >>>roce příjem.
      >>>
      >>>Budu ráda, když se mi na to některá mzdová mrkne,
      >>>nerada bych špatně poradila. Díky.
      >>
      >>Moje studentka zatím sice nikoho moc nezajímá, ale
      >>podařilo se mi zjistit, že pro ÚP je studentem jen v
      >>případě, že má prezenční formu studia, takže při
      >>kombinované formě nárok na podporu mít bude.
      >
      >Nejsem mzdová, tak mohu mrknout jen částečně:
      >- pro účely své vlastní daně z příjmů (§ 35ba/1/f ZDP)
      >je i nadále studentkou, posuzováno podle zákona
      >117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, u VŠ se forma
      >studia nerozlišuje
      >
      >- pro účely slevy na dani rodičům (§ 35c/ ZDP) je i
      >nadále vyživovaným dítětem, soustavně se připravujícím
      >na budoucí povolání, posuzováno též podle zákona o SSP
      >
      >- pro ZP je také studentem bez ohledu na formu studia,
      >ale oznamovací povinnost má podle mého názoru i
      >pojištěnec. Alespoň by si měla ověřit, že jí škola opravdu
      >přihlásila.

    • 27. 8. 2009 8:17

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: kombinované studium VŠ a ÚP
      Souhlasím s pí Zdenou.
      Jen doplňuji pro nárok na PPM, zákon č. 187/2006 Sb. § 32 odst. (4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též
      a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění 22), jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia nebo k převzetí dítěte do péče podle odstavce 1 písm. b) až e) došlo v období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia,
      Do podmínky 270 kal.dnů pro splnění nároku na PPM se od 2009 nově nezapočítává evidence na úřadu práce.

    • 27. 8. 2009 14:06

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: kombinované studium VŠ a ÚP
      I za tento odkaz děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).