Hlavní navigace

Osvč zároven zaměstnanec a nemocenské p

• (neregistrovaný) 89.190.90.---

26. 8. 2009 12:21

Dobrý den , chtěla bych se zeptat, jsem osvč, platím si nemocenské pojištění a od 1. září budu též zaměstnána. Jsem ale v jiném stavu a ráda bych si stále platila NP z osvč, jelikož u zaměstnavatele budu pouze na poloviční uvazek. Chtěla bych tudíž dostávat PPM počítanou z NP na osvč. Je to možné ? Moc děkuji za odpověd.
    S pozdravem, Kateřina

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 8. 2009 16:30

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: osvč zároven zaměstnanec a nemocensk
      PPM můžete pobírat z obou pojistných vztahů, musíte však v obou splnit podmínku doby pojištění (min.270 kal.dnů v posl.dvou letech před porodem).

• 31. 8. 2009 18:47

Veronika (neregistrovaný) 212.111.9.---

-- dobrý den, jen se připojuji do diskuze, také při zaměstnání podnikám a zjistila jsem, že jsem těhotná, bohužel jsem se k nemocenskému pojištění jako OSVČ přihlásila až nyní, tj. 270 dnů jako OSVČ splním až po porodu.

Prosím je možné to nějak udělat, abych mohla brát PPM i jako OSVČ?

Např. jako zaměstnanec nastoupit 6 týdnů před porodem na PPM a jako OSVČ až po porodu?, tj. až splním oněch 270 dnů jako OSVČ (vím, že dle zákona je stanoveno, že nástupem na mateřskou se považuje den porodu, pokud jsem nenastoupila dříve), ale neměla by jste Jiřko radu, jak z toho ven?

Podnikat v průběhu mateřské nebudu, budu mít co dělat, abych to vše zvládla i bez běžné práce -))

• 1. 9. 2009 16:35

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Máte-li v zaměstnání víc než 270 KD , můžete je použít v jiném pojistném vztahu.( půjčit si je. Jen nesmí být stejná doba započítaná dvakrát).Jen nevím, zda v toto nebyly od 2009 změny ,ověřte si to raději přímo na sopciálce.

• 1. 9. 2009 16:49

--- dobrý den Jiřko, děkuji za odpověď. Mezitím už jsem na OSSZ volala a musela bych 270 dní splnit i jako OSVČ -(( pouze pokud bych ukončila pracovní poměr a tam splňovala 270 dní, tak by se tyto daly vzít z něj.

Jinak prý stejnak hranice 28 980 je celková částka ve všech pojištěních, tj. v mém případě ze zaměstnání budu mít 25000, tak bych z podnikání mohla mít pouze rozdíl, tj. 3 980,-.

Nemocenskou jako OSVČ jsem si začla platit tak jako tak, pokud bych měla nějaké zdravotní problémy, tak budu čerpat alespoň po 3 měsících nemocenskou, když už nemůžu PPM.

Děkuji. Hezký den, Veronika

• 1. 9. 2009 16:50

Ještě mě tak napadlo, kdy dojde k nějaké novele, jelikož se s tím dá mooc hezky spekulovat - v případě OSVČ, pokud tato splní pojištění a zaplatí 12 * 1 000 = 12 000, pak dostane nejvyšší PPM, to stát musí pěkně bolet -)))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).