Hlavní navigace

Osoba zdravotně znevýhodněná

  • (neregistrovaný) 77.48.218.---

    27. 8. 2009 8:04

    Dobrý den,
    budeme zaměstnávat OZZ, je to pro nás první zaměstnanec s tímto rozhodnutím a nevím si rady, zda je tento za-nec v práci nějak omezen, např. délkou prac. doby, zda máme vůči němu nějaké povinnosti. Pokud máte s OZZ zkušenosti, prosím Vás o info. Mnohokrát děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 8. 2009 8:55

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Osoba zdravotně znevýhodněná
      Dobrý den, nechte si předložit rozhodnutí o zdrav.znevyhodnění - máte na mysli ČID nebo "jen" zdrav.znevýhod.-bývalá ZPS ?

    • 27. 8. 2009 17:15

      Jarmila T. (neregistrovaný) 77.48.218.---

      Re: Osoba zdravotně znevýhodněná
      Není ČID, předložila rozhodnutí l OZZ.

    • 27. 8. 2009 17:40

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Osoba zdravotně znevýhodněná
      měla by mít pracovní rekomandaci - z-tel by ji neměl zaměstnávat pracemi, které má v rekomandaci uvedeny, poslat na vstupní prohlídku k lékaři závodní prevent. péče, pokud splňujete přepočtený stav k 31.12. 25 z-ců, můžete tuto paní započítat do povinného plnění, sledovat platnost OZZ, v případě ukončení PP povinnost hlásit na úřad práce, možnost uplatnění slev dle 3 35 zákona o dani z příjmu - § 35 ZDP Sleva na dani (1) Poplatníkům uvedeným v § 2 a 17 se daň za zdaňovací období, kterým je kalendářní rok, nebo za zdaňovací období kratší než nepřetržitě po sobě jdoucích dvanáct měsíců spadajících do kalendářního roku, anebo za část uvedených zdaňovacích období, za kterou se podává daňové přiznání, snižuje o

      a) částku 18 000 Kč za každého zaměstnance se zdravotním postižením,
      Vím, že ČID a PID ano, OZZ se domnívám, že ano.

    • 29. 8. 2009 14:40

      P (neregistrovaný) 85.207.212.---

      Re: Osoba zdravotně znevýhodněná
      Souhlasím, že zákon o zaměstnanosti problematiku pracovních úlev neřeší. Je tedy na zaměstnavateli, aby přiděloval takovému pracovníkovi práci s ohledem na jeho zdravotní stav. Zároveň je možno prostřednictvím ÚP požádat o příspěvek na chráněné pracovní místo, případně pracovní rehabilitaci. Tohoto pracovníka si můžete započítat do plnění povinného podílu v případě, že zaměstnáváte více než 25 zaměstnanců. Pokud by z hediska plnění povinného podílu ani tento pracovník nepostačoval , můžete provést tzv. náhradní plnění. Podrobnosti o tom na www.elotex.cz .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).