Hlavní navigace

DPC, odbod ZP, ZMR

  • (neregistrovaný) 213.86.33.---

    27. 8. 2009 13:20

    dobry den, prosim o radu, zamestnavame na DPC studenta (DPC na dobu neurcitou). Student pracuje prilezitostne, zalezi na jeho casovych moznostech a prilezitostne praci. Mesicni vydelek muze byt Kc 600 nebo Kc 12,000.
    1/ nutno dopocitavat odvod ZP do vyse Kc 1080 pokud mesicni mzda nepreshahne Kc 8000, kdyz se jedna o studenta (mame potvrzeni o studiu)?
    2/ jedna se o zamestnani maleho rozsahu, kdyz neni predem znamo, kolik hodin odpracuje->jaky bude jeho vydelek?
    dekuji, jp.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 8. 2009 13:29

      mzdová (neregistrovaný) 77.48.185.---

      Re: DPC, odbod ZP, ZMR
      1) pokud je student a máte o tom doklad nemusíte dopláce zp do minima
      2) pokud v dpč není sjednána přesně výše měsíční odměny či hodinová mzda a sjednaný rozsah práce, aby se dala výše odměny odvodit jedná se o zmr

    • 27. 8. 2009 13:33

      JanaH (neregistrovaný) 193.165.170.---

      Re: DPC, odbod ZP, ZMR
      Nevím, ale když je to DPČ a má méně než 2.000, nemělo by se ZP a SP platit vůbec?

    • 27. 8. 2009 13:35

      mzdová (neregistrovaný) 77.48.185.---

      Re: DPC, odbod ZP, ZMR
      máte pravdu, pokud je to dpč tak se z příjmu do 2000 neodvádí zp, u sp se bude zřejmě odvádět jen pokud překročí 2000 jelikož je to zmr

    • 27. 8. 2009 14:20

      jp (neregistrovaný) 213.86.33.---

      Re: DPC, odbod ZP, ZMR
      ve smlouve je pouze informace o hodinove sazbe (Kc).
      Pokud by v DPC byla formulace podle zakona 'ZP §76, odst.2+3' a uvedena hodinova sazba v Kc - jedna se take o ZMR?
      Nedari se mi v zakone najit informace o z+sp pro DPC a hranici Kc 2000, poradite mi prosim, kam kouknout? dekuji

    • 27. 8. 2009 17:33

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: DPC, odbod ZP, ZMR
      - zaměstnání MR zákon č. 187/2006 Sb. § 7
      - DPČ do 2.000 a "neodvod" ZP - zákon č. 48/1997 § 5 (poslední bod č. 6)

      Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud
      a) je zaměstnancem; za zaměstnance se pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti nebo funkčních požitků podle zvláštního právního předpisu 1a), s výjimkou
      1. osoby, která má pouze příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, které nejsou předmětem daně nebo jsou od daně osvobozeny,
      2. žáka nebo studenta, který má pouze příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků za práci z praktického výcviku,
      3. osoby činné na základě dohody o provedení práce,
      4. osoby, která v pracovním poměru vykonává sjednané práce jen občas a nepravidelně podle potřeb zaměstnavatele (dále jen "zaměstnanec na nepravidelnou výpomoc") a která v kalendářním měsíci nedosáhla příjmu ve výši částky, která je podmínkou pro účast takové osoby na nemocenském pojištění podle zvláštních právních předpisů (dále jen "započitatelný příjem"),
      5. člena družstva, který není v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonává pro družstvo práci, za kterou je jím odměňován, a který v kalendářním měsíci nedosáhl započitatelného příjmu,
      6. osoby činné na základě dohody o pracovní činnosti, která v kalendářním měsíci nedosáhla započitatelného příjmu,

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).