Hlavní navigace

Potvzení o zaměstnání a osobní spis

  • (neregistrovaný) 62.240.178.---

    27. 8. 2009 14:08

    25.8.2009, Ing. Alena Chládková
    Zaměstnavatel nepotřebuje mít v osobním spisu zaměstnance uložen originál potvrzení o zaměstnání.
    Dotaz:
    Při nástupu do zaměstnání předkládá zaměstnanec potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) z předchozího zaměstnání. Pořizujeme si fotokopii s poznámkou „souhlasí s originálem“ a originál vrátíme. Děláme to takto, protože jsme slyšeli (četli) názor, že zápočtový list je osobní doklad každého a má ho mít v originále u sebe. Je to takto správné, nebo po dobu pracovního poměru máme mít v osobním spisu zaměstnance založený originál?
    Odpověď:
    Potvrzení o zaměstnání je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci při skončení pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti. Tomuto dokumentu se „zápočtový list" říká v praxi proto, že sloužil svého času pro účely zápočtu na dovolenou. Potvrzení o zaměstnání a jeho obsahové náležitosti uvádí ustanovení § 313 odst. 1 zákoníku práce. Zákoník práce ukládá pouze povinnost zaměstnavateli, u kterého končí zaměstnanec pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti, vydat mu při skončení toto potvrzení. Neukládá v této souvislosti žádné povinnosti zaměstnavateli, ke kterému zaměstnanec nastupuje. Pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti může nový zaměstnavatel uzavřít i bez toho, že by mu nastupující zaměstnanec toto potvrzení předložil.
    Pokračování niže

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).