Hlavní navigace

Výpověd

  • (neregistrovaný) 77.240.96.---

    27. 8. 2009 18:42

    Prosím, má zaměstnavatel právo dát výpověd zaměstnanci, když se v opilosti popral, ale ne v pracovním poměru?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 8. 2009 19:12

      yx (neregistrovaný) 94.112.66.---

      Re: výpověd
      Nevím o co vám jde. Pokud není člověk v pracovním poměru tak nevím co by po něm a jaký vlastně zaměstnavatel měl chtít, natož dávat výpověď někomu, kdo není u něj v pracovním poměru.

    • 27. 8. 2009 19:39

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: výpověd
      Na obecnou otázku snad pouze obecná odpověď.Dovedu si představit zaměstnání, např. policista, kde by se to zaměstnavateli nemuselo líbit a mohlo by jednat o porušení nějakého kodexu a pod. Těžko bez bližších informací radit. Pokud máte pocit, že výpověď je neoprávněná nezbývá než postupovat podle zákoníků práce § 72 a domáhat se neplatnosti výpovědi včas u soudu.

    • 27. 8. 2009 22:19

      yx (neregistrovaný) 94.112.66.---

      Re: výpověd
      Vždyť píše že NENÍ V PRACOVNÍM POMĚRU tak co je komu do toho co dělá ??? Ovšem pokud si neplete pracovní poměr s pracovní dobou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).