Hlavní navigace

Převod zaměstnanců

  • (neregistrovaný) 212.158.134.---

    29. 8. 2009 21:13

    Dobrý večer,
    celý dnešní den se snažím přijít na kloub menšímu zádrhelu. S.r.o. prodala některé ze svých prodejen jiné s.r.o. a převádí i zaměstnance. Chápu, že nemusíme dělat nové pracovní smlouvy, ale co prodavačky na mateřských? Mám jich tu asi 5 a nevím, co s nimi. Zůstávají u původního zaměstnavatele, nebo také přechází na nového??? A co sociálka a zdravotní pojišťovny, máme znovu zaměstnance přihlásit jako nový zaměstnavatel? Prosím, prosím poraďte mi co nejdříve, v pondělí to musím řešit.
    Děkuji všem za radu a přeji krásný zbytek posledního prázdninového víkendu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2009 23:09

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Převod zaměstnanců
      Prodavačky na mateřské jsou stejnými zaměstnanci jako ostatní, jen jsou v mimoevidenčním stavu, pokud dochází k přechodu práv a povinností, pak i tyto přechází k "novému" zaměstnavateli se všemi právy a povinnostmi. Domnívám se. Hlavně jim neukončujte pracovní poměr a neuzavírejte nové pracovní poměry, protože u nového zaměstnavatele jim účast na nemocenském pojištění nemůže vzniknout, ta vzniká jen vstupem do zaměstnání !, a ony přece nastupovat nebudou, nemohou, byly by bez nemocenského pojištění. Nehledě na to, pokud byste ukončovali PP se z-ci a uzavírali nové smlouvy, resp. "nový" z-tel uzavíral nové smlouvy, nemohl by na ně od ledna - července 09 uplatnit slevy na pojištění na SP, takto, pokud dojde k přechodu práv a pov.,může nový z-tel uplatnit slevy na SP již od ledna - za předpokladu dodržení ostatních podmínek. Je dobré probrat s právníkem, příp. se poraďte i s vedoucí nemocenského pojištění na vaší OSSZ. Tím určitě nic nezkazíte. Pokud se tedy skutečně jedná o přechod práv a povinností § 338-345 ZP, pak musíte informovat každého jednotlivého zaměstnance, nejlépe písemně, na OSSZ odhláška organizace - pokud původní zaniká a seznam z-ců, které převádím, nedělala jsem klasické O/P´- ale dohodla jsem s OSSZ předem telefonicky, samozřejmě, že po mně chtěli původně O/P, odmítla jsem, spokojili se se seznamem, který jsem vytiskla ze SW - jméno, příjmení, rodné číslo. Na ZP jsem neuspěla, tam jsem již musela :( podat odhlášku z-ců a přihlášku z-ců na jiné IČO, Koop. jsem nic nehlásila, ale také asi zašlu oznámení e-mailem o přechodu práv, aby mne zbytečně nekontaktovali, když jim nebudou chodit platby pojištění. A na FÚ mi zbývá až příští rok Vyúčtování daně, které rozdělím na původní firmu (než jsem převedla z-ce) a další firmu (s převedenými z-ci).

    • 30. 8. 2009 11:33

      MD005 (neregistrovaný) 212.158.134.---

      Re: Převod zaměstnanců
      Moc děkuji za radu, jen se budu muset někde optat na ty na mateřské. Toto není první převod, který tato firma dělala a při minulém právě z-ce na MD nepřeváděli. Původní z-tel funguje dál, jen prodá část svého podniku. Znova jsem prohlížela spisy se zaměstnanci, které mám k dispozici a zjistila jsem, že oni byť to byl předtím také převod dle §338 ZP, tak udělali nové smlouvy na nového zaměstnavatele, ale netuším proč.Stále přeci platí původní smlouva a dohoda o převedení zaměstnanců je jako doložka o změně zaměstnavatele. Nebo se pletu?

    • 30. 8. 2009 11:49

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Převod zaměstnanců
      pokud se jedná o skutečný přechod práv a naplňuje ustanovení § 338 ZP a následný z-tel pokračuje v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu, pak se skutečně neukončují a neuzavírají nové pracovní poměry. Pokud by toto prošlo v letošním roce, jak jsem již psala, nový z-tel by nemohl uplatnit slevy na SP. Na matky se zeptejte, ale nevidím důvod, proč by také nepřecházely spolu s ostatními, ale možná proto, že váš z-tel ještě činnost provozuje, tak si je ponechal .... Pokud byste je také převáděli, upozorněte na problém pokud by s nimi chtěli ukončit a znovu uzavřít PP, to by pak v případě sjednání nového PP za jejich "působení" na rodičovské dovolené pro ně byl velký problém ohledně doby důchodového a nemocenského pojištění.

    • 30. 8. 2009 12:16

      MD005 (neregistrovaný) 212.158.134.---

      Re: Převod zaměstnanců
      Děkuji za trpěllivost a opětovnou radu. Nikdy jsem tento problém neřešila, tak to je rpo mě celkem oříšek. Ještě jednou děkuji a přeji hezkou neděli

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).