Hlavní navigace

Přeúčtování HV ve schval. řízení na 428

• (neregistrovaný) 93.99.142.---

30. 8. 2009 20:06

Dobrý den,

nastoupil jsem jako nový účetní do firmy a zjistil jsem, že v minulých letech vůbec nepřeúčtovávali účet 431 na 428 nebo na 429 (nikdy ze zisk nerozděloval a někdy byly i ztráty). Objevil jsem hromadné přeúčtování v roce 2007 za poslední 3 roky zpětně.
    Účetní doklad je zaúčtován v roce 2007 a je na něm uvedeno "přeúčtování zisku/ztráty 2005; ... 2006; 2007"...

Já mám za to, že vždy musí být ke konci účetního roku účet 431 nulový, resp. do půlky roku musí být přeúčtován, protože zákon ukládá konání valné hromady a rozhodnutí o HV minulého roku do 6-ti měsíců od účetní uzávěrky.

Je to nějaký problém, že se to před tím neúčtovalo? Nebo byly dříve nějaké jiné předpisy a účet směl mít zůstatek???

Díky za cenné rady a názory

Honza

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 8. 2009 20:29

Eva M.

Re: Přeúčtování HV ve schval. řízení na
      Účtovat se to samozřejmě muselo i v minulosti, účet 431 neměl mít zůstatek před další uzávěrkou. Teď jde o to, jestli se tím musíte zabývat, že to předchozí účetní dělali špatně. Vy jste za účetnictví zodpovědný od nějakého data a předchozí chyby padají na hlavu někoho jiného ;-) Pokud jste tedy přebral účetnictví se zůstatkem na 431, proúčtujte to podle valné hromady. Doporučuju udělat si inventury ostatních účtů, je docela možné, že v té firmě měli zmatek nejen na účtu 431. Souhlasí vám třeba majetkové účty 0xx s inventárními kartami majetku a s oprávkami? Souhlasí vám účty 311,321 a další 3xx? atd.

• 31. 8. 2009 9:54

Ivanka (neregistrovaný) 90.179.213.---

Re: Přeúčtování HV ve schval. řízení na
      Taky souhlasím s Evou M.-invetura kompletní, udělala bych zápis,co bylo chybně, valná hromada schválí co se ziskem a budu účtovat s čistým štítem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).