Hlavní navigace

Rehabilitace prac.

  • (neregistrovaný) 93.99.142.---

    1. 9. 2009 11:53

    prosím poraďte - mám prac., který pravidelně v prac. době navštěvuje rehabilitaci, zabere mu to někdy až 1/2 dne. žádá proplatit tyto návštěvy jako návštěvu u lékaře, odvolává se na ZP s tím, že je to napsané od lékaře a ve zdrav. zařízení. odmítla jsem to takto proplácet, oponovala jsem s tím, že to není ošetření od lékaře, ale následná péče. vyhrožuje předání právníkovi, pokud nedostane hodiny proplacené.
    jak se tyto hodiny zaúčtovávají do mezd? jak s odvody na SPa ZP? díky nová mz.úč.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2009 14:03

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: rehabilitace prac.
      pokud mu to opravdu uznáte jako návštěvu lékaře, tak budete platit jako normální náhradu mzdy (jako se platí např. dovolená a pod.)

    • 2. 9. 2009 12:52

      j138 (neregistrovaný) 93.99.142.---

      Re: rehabilitace prac.
      to vím, že když to uznám, tak to platím jako náhradu.
      Mně se jednalo o to,pokud to neuznám - podle jakého § a zákona, a dále pak ty hodiny neuznané - jsou propláceny jako hodiny neplac. volna? a jak je to u neplac.volna s odvody na SP a ZP? Víme s určitostí, že tento prac. se nikdy nevrací včas po skončení rehabilitace nebo návrat oddálí. Dosvědčit to však nikdo nechce! Takže pokud dle zákona se rehabilitace neplatí, nevím, proč bych ho v jeho zahálení podporovala. Když to nebude mít zaplacené, tak se rozmyslí, zda se vrátí včas do zaměstnání.

    • 2. 9. 2009 14:22

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: rehabilitace prac.
      Ale proč nepostupujete podle nařízení vlády 590/2006 Sb. ? Tam je jasně stanoveno, že nárok je na dobu nezbytně nutnou, pokud ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Tak důsledně kontrolujte v kolik přišel, odešel, zda nebylo možno objednat mimo pracovní dobu a párkrát mu zaplatíte míň než si vykázal. U nás rehabilitace, pokud jsou v zdrav. zařízení placeny jsou. Ale určitě ne půl dne.

    • 2. 9. 2009 15:11

      j138 (neregistrovaný) 93.99.142.---

      Re: rehabilitace prac.
      citace z mzd.úč. 7-8/2008, str.54-55:
      Pracov. má ukonč. prac.nesch. a nastoup. již do práce, ale pravid. 3x týd. ještě navštěvuje rehab., tudíž ze zaměstn. odchází po 13. hod. Má nárok na platbu náhrady mzdy za návštěvu rehabilitace? Na zdr. střed. kam dochází, jsou pouze do 15:30 h.
      ODPOVĚĎ: Při důležitých osob. překážkách v práci postupuje zaměstnav. podle § 199 ZP, respektive podle nařízení vlády č.590/2006 Sb., kterým se stanov. okruh a rozsah jiných důležitých osob.překážek v práci. Podle bodu 1 přílohy k tomuto nařízení vlády se poskytne prac. volno s náhr. mzdy nebo platu na vyšetření nebo ošetření zaměstnc., a to na NEZBYTNĚ NUTNOU DOBU, BYLO-LI vyšetření nebo ošetření provedeno ve ZDRAVOT. ZAŘÍZENÍ,které je ve smluvní vztahu ke zdrav. pojišťovně, kterou si zaměstnc. zvolil a které je nejblíže bydlišti nebo pracov. zamětnc. a je schopné potřebnou zdr. péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo prac. dobu. V daném konkrétním případě NELZE "rehabilitaci" považovat za vyšetření ani zas ošetření zamětnc. Z tohoto důvodu by mělo být zaměstnc. ve smyslu přílohy k nařízení vlády č.590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osob. překážek v práci, na tuto dobu poskytováno pouze prac. volno bez náhrady mzdy.
      Toto mi bylo posláno jednou dobrou duší na e-mail, co si o tom myslíte? Je to stále aktuální? Jinak byl u soukromnici, která má místnost v zdrav. zařízení - středisku!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).