Hlavní navigace

Konec rodičovského příspěvku

• (neregistrovaný) 84.244.92.---

1. 9. 2009 12:17

Prosím můžete mi někdo upřesnit co a jak.
    Dne 6.9.2009 budou synovi 2 roky. mám zažádáno o RP na 2 roky.
    Tudíž mi tento měsíc končí. U zaměstnavatele mám MD do 3 let věku. Takže bych měla 7.9.2009 nastoupit.
    Jsem znovu těhotná a budu na ryziku takže neschopenka.
    Komu kam a co mám oznámit?
    Díky za informace.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2009 12:26

all (neregistrovaný) 77.93.205.---

Re: konec rodičovského příspěvku
      jestliže máte u zaměstnavatele požádáno o rodičovskou nikoli mateřskou dovolenou do 3 let věku dítěte, tak žádného 7.9.2009 nikam nenastupujete. RD máte do 6.9.2010

• 1. 9. 2009 12:48

Jiřina (neregistrovaný) 84.244.92.---

To sice ano to je mi jasné, ale od 9.2009 do 9.2010 bych nepobírala žádné koruny jen bych mohla byt doma.
      Já ale chci brát koruny za to, že jsem doma : )). To by měla být teď ta nemocenská. Je to tak?

• 1. 9. 2009 12:54

all (neregistrovaný) 77.93.205.---

Není, pokud máte požádáno u zaměstnavatele do 3 let věku, tak není povinen vám umožnit ukončení čerpání RD(pravděpodobně má stejně za vás zástup).
      Jinak dobrý úmysl brát koruny za to, že jsem doma. Opravdu super. Na nemocenskou v době rodičovské dovolené nemáte nárok,

• 1. 9. 2009 14:21

xy5

do kdy jste požádala zam-tele o rodičovskou dovolenou? neboť píšete, že máte u zam-tele MD do 3 let - to je nemožné, neboť mateřskou dovolenou (pobírání PPM) jste měla jen 28 týdnů
      pokud byste měla požádáno o rodič. dovolenou (u zam-tele) do 2 let dítěte, pak by to bylo něco jiného, pokud máte požádáno do 3 let dítěte, tak žádnou neschopenku ani nenoste - nemáte nárok
      (budete mít nárok až na novou PPM)

• 1. 9. 2009 15:02

ano je to rodič. dovolená do 3 let.
      Takže jenom přídavky na děti o ty požádat mohu.
      Do teď jsme neměli na nic nárok.

• 1. 9. 2009 16:05

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Zda Vám vznikne nárok na přídavky a v jaké výši budou, to závisí na příjmu celé rodiny. Na přídavky od října 09 do září 10 budou rozhodující celkové příjmy z roku 2008.

• 1. 9. 2009 18:28

>>>>>>>Prosím můžete mi někdo upřesnit co a jak.
      >>>>>>>Dne 6.9.2009 budou synovi 2 roky. mám zažádáno o RP
      >>>>>>>na 2 roky.
      >>>>>>>Tudíž mi tento měsíc končí. U zaměstnavatele mám MD
      >>>>>>>do
      >>>>>>>3 let věku. Takže bych měla 7.9.2009 nastoupit.
      >>>>>>>Jsem znovu těhotná a budu na ryziku takže
      >>>>>>>neschopenka.
      >>>>>>>Komu kam a co mám oznámit?
      >>>>>>>Díky za informace.
      >>>>>>

>>>>>
      >>>>>To sice ano to je mi jasné, ale od 9.2009 do 9.2010
      >>>>>bych nepobírala žádné koruny jen bych mohla byt doma.
      >>>>>Já ale chci brát koruny za to, že jsem doma : )). To
      >>>>>by měla být teď ta nemocenská. Je to tak?
      >>>>
      >>>>Není, pokud máte požádáno u zaměstnavatele do 3 let
      >>>>věku, tak není povinen vám umožnit ukončení čerpání
      >>>>RD(pravděpodobně má stejně za vás zástup).
      >>>>Jinak dobrý úmysl brát koruny za to, že jsem doma.
      >>>>Opravdu super. Na nemocenskou v době rodičovské
      >>>>dovolené
      >>>>nemáte nárok,
      >>>
      >>>do kdy jste požádala zam-tele o rodičovskou
      >>>dovolenou?
      >>>neboť píšete, že máte u zam-tele MD do 3 let - to je
      >>>nemožné, neboť mateřskou dovolenou (pobírání PPM)
      >>>jste
      >>>měla jen 28 týdnů
      >>>pokud byste měla požádáno o rodič. dovolenou (u
      >>>zam-tele) do 2 let dítěte, pak by to bylo něco
      >>>jiného,
      >>>pokud
      >>>máte požádáno do 3 let dítěte, tak žádnou neschopenku
      >>>ani nenoste - nemáte nárok
      >>>(budete mít nárok až na novou PPM)
      >>
      >>ano je to rodič. dovolená do 3 let.
      >>Takže jenom přídavky na děti o ty požádat mohu.
      >>Do teď jsme neměli na nic nárok.
      >
      >Zda Vám vznikne nárok na přídavky a v jaké výši budou,
      >to závisí na příjmu celé rodiny. Na přídavky od října
      >09 do září 10 budou rozhodující celkové příjmy z roku
      >2008.

Výborně, takže já budu bez příjmu a ještě nebudu mít nárok na žádné dávky. To se máme na co těšit :(

• 1. 9. 2009 18:48

yx (neregistrovaný) 94.112.66.---

Ale tak jste se sama rozhodla, když jste požádala sice o vyšší rodičovský příspěvek, ale jen na 2 roky, to bylo pouze vaše rozhodnutí a musela jste vědět, že třetí rok nebudete pobírat žádné dávky.

• 1. 9. 2009 20:10

Přesně tak, čemu se divíte? Vždyť jste si přece mohla vybrat mezi dvouletou nebo tříletou variantou pobírání rodičáku. Při dvouleté berete měsíčně více než při tříleté, v součtu ale po dvou letech máte vybráno skoro jako v součtu při třech letech. Ta tříletá je v součtu nejvýhodnější, ale to jste si určitě spočítala. Pokud jste pak po dvou letech chtěla jít do práce, měla jste u zaměstnavatele požádat o rodičovskou dovolenou také jen do dvou let dítěte a teď jste se mohla vrátit pracovat. Sice byste se mohla vrátit už teď, ale to byste se nejprve musela se zaměstnavatelem na dřívějším ukončení rodičovské (není povinen Vám to umožnit).

• 2. 9. 2009 12:05

>>>>>do kdy jste požádala zam-tele o rodičovskou
      >>>>>>dovolenou?
      >>>>>>neboť píšete, že máte u zam-tele MD do 3 let - to je
      >>>>>>nemožné, neboť mateřskou dovolenou (pobírání PPM)
      >>>>>>jste
      >>>>>>měla jen 28 týdnů
      >>>>>>pokud byste měla požádáno o rodič. dovolenou (u
      >>>>>>zam-tele) do 2 let dítěte, pak by to bylo něco
      >>>>>>jiného,
      >>>>>>pokud
      >>>>>>máte požádáno do 3 let dítěte, tak žádnou neschopenku
      >>>>>>ani nenoste - nemáte nárok
      >>>>>>(budete mít nárok až na novou PPM)
      >>>>>

>>>
      >>>Výborně, takže já budu bez příjmu a ještě nebudu mít
      >>>nárok na žádné dávky. To se máme na co těšit :(
      >>
      >>Ale tak jste se sama rozhodla, když jste požádala
      >>sice
      >>o vyšší rodičovský příspěvek, ale jen na 2 roky, to
      >>bylo pouze vaše rozhodnutí a musela jste vědět, že
      >>třetí
      >>rok nebudete pobírat žádné dávky.
      >
      >Přesně tak, čemu se divíte? Vždyť jste si přece mohla
      >vybrat mezi dvouletou nebo tříletou variantou pobírání
      >rodičáku. Při dvouleté berete měsíčně více než při
      >tříleté, v součtu ale po dvou letech máte vybráno skoro
      >jako v součtu při třech letech. Ta tříletá je v součtu
      >nejvýhodnější, ale to jste si určitě spočítala. Pokud
      >jste pak po dvou letech chtěla jít do práce, měla jste
      >u zaměstnavatele požádat o rodičovskou dovolenou také
      >jen do dvou let dítěte a teď jste se mohla vrátit
      >pracovat. Sice byste se mohla vrátit už teď, ale to byste
      >se nejprve musela se zaměstnavatelem na dřívějším
      >ukončení rodičovské (není povinen Vám to umožnit).

Dobře, tak si za to můžu sama.
      Můžete mi tedy poradit jestli je nějaká možnost na nějaké přídavky?
      Máme dvě děti 4 a 2 roky a manžel nastoupil teď do práce cca za 15.000 kč, já ještě za záři dostanu rodičovský příspěvek a pak nic.

• 2. 9. 2009 12:51

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Nejdřív si zkuste spočítat, jak by to bylo s přídavky.
      http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-pridavku-na-dite.php?stayform=true

Další dávky státní sociální podpory jsou sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Tam se zkoumá příjem rodiny za poslední čtvrtletí.

• 2. 9. 2009 12:58

Jak jsem psala - pro přídavky na období od října 2008 do září 2009 byly rozhodující celoroční čisté příjmy rodiny (tedy Vaše a manželovy) za rok 2007, pro přídavky na období od října 2009 do září 2010 budou rozhodující příjmy za rok 2008 atd., nemohu vědět, jaké příjmy jste měli. Psala jste, že jste dosud neměli na nic nárok - zřejmě jste je tedy měli dost velké, když Vám přídavky úřad nepřiznal. Na tomtéž úřadě podle místa bydliště (na oddělení dávek státní sociální podpory) můžete podat žádosti o další dávky - např. příspěvek na bydlení, oni už Vám tam poradí, o co všechno můžete požádat a dají formuláře, na kterých jim musíte přinést potvrzené příjmy (pro něco se potvrzuje roční příjem a pro něco příjem z předešlého kalendářního čtvrtletí). A podle výše čistých příjmů Vám buď bude dávka přiznána nebo ne.
      Jedno řešení by bylo - dohodnout se se svým zaměstnavatelem na ukončení rodičovské dovolené a pak nastoupit na nemocenskou. Ale pochybuju, že by na to přistoupil.

• 2. 9. 2009 16:10

volala jsem na OSSZ a paní mi říkala, že když mám neschopnost dřív než jsem započala 3 rok MD u zaměstnavatele, takže by se neměl počítat a měla by mi neschopenka platit. Co vy na to

• 2. 9. 2009 19:39

My na to to, co už Vám bylo psáno výše. Nevím, zda jste paní dobře pochopila nebo zda paní prostě plácá. Pokud Vám to takto řekla, pak říká nesmysl.
      1) Nyní nejste na MD - MD je jen to období trvající půl roku, ve kterém pobíráte mateřské dávky.
      2) Jste na rodičovské dovolené, kterou je možné čerpat nejdéle do 3 let dítěte. V Zákoníku práce se jasně píše, že zaměstnavatel Vám musí umožnit čerpání rodičovské dovolené po dobu, o kterou jste si požádala. Pokud jste požádala o rodičovskou dovolenou do 3 let dítěte, tak prostě do 3 let dítěte ní máte být.
      3) Můžete ji ukončit i dříve, ale pouze pokud se se zaměstnavatelem na tomto dřívějším ukončení dohodnete.
      4) Dřív než ve 3 letech dítěte Vám skončí i tehdy, pokud nastoupíte na mateřskou s dalším očekávaným dítětem (což je Váš případ). V tomto případě Vám Vaše rodičovská dovolená, která měla původně trvat do 3 let toho Vašeho druhého dítěte, skončí dnem nástupu na mateřskou dovolenou s očekávaným třetím dítětem.
      5) Ujasněme si, o jak dlouhou dobu rodičovské dovolené jste zaměstnavatele požádala. O rodičovský příspěvek jste požádala do 2 let dítěte, ale rodičovský příspěvek není rodičovská dovolená, ty dvě věci spolu nesouvisí. Pokud jste požádala o rodičovskou do 3 let dítěte, tak odpovědi viz výše. Pokud jste požádala o rodičovskou do dvou let dítěte, tak to máte dobré - rodičovská dovolená skončí dnem druhých narozenin a následující den máte nástup do práce nebo donesete neschopenku. Tak co Vy na to?

• 2. 9. 2009 20:32

Že zaměstnavatel asi debil neni a já jsem asi v pytli : )

• 2. 9. 2009 21:49

Tak v pytli snad ne. Máte vydělávajícího manžela a určitě Vám nějaké přídavky nebo jiné sociální dávky vyjdou. Pokud bude mít manžel 15000 Kč, tak dávky, pro které se dokládají čtvrtletní příjmy, Vám vyjdou určitě - vždyť jste na ten výdělek čtyři a za pár měsíců Vás bude pět. A v roce 2007 a 2008 jste měli jako rodina tak velké příjmy, že Vám to nevyšlo a nevyjde na přídavky? Jen by mě zajímalo, proč jste si tedy nevybrala tříletou variantu pobírání rodičáku, sice menší měsíční částky, ale o rok déle (určitě jste přece nechtěla jít po dvou letech do práce). Nebo když už jste si vybrala dvouletou, tak si z ní odkládat i na ten třetí rok. Nebo jste si plánovali, že na mateřskou se třetím dítětem se Vám podaří nastoupit hned 2 roky za druhým a ono to tak úplně časově nevyšlo? Ona by byla ještě jedna varianta, jak pobírat nemocenskou a pak mateřskou, ale to by bylo za cenu ztráty zaměstnavatele, takže to radši ne.

• 3. 9. 2009 8:36

No ona je to tak nějak všechno moje neznalost a nedomyšlenost.
      Dvouletku jsem si vybrala z finanční situace a to, že jsem u zaměstnavatele dala na 3 roky to jsem si nějak nepochopila význam. Dítě jsme teď opravdu neplánovali takže s tím to nemá nic společného. Prostě jsem nepochopila sistém.
      Prosím jek je sto s tom poslední variantou.
      Já stejně k zaměstnavateli nenastoupím, odstěhovali jsme se a mám to asi 200 km. To je trošku z ruky, takže ztráva zaměstnavatele mi nevadí.

• 3. 9. 2009 9:57

No kdybyste se s ním dohodla na skončení prac. poměru, tak tím dohodnutým dnem skončíte a od následujícího dne už nebudete jeho zaměstnancem (tím pádem logicky nebudete ani na rodičovské dovolené). A pak by byly 2 možnosti - jít se zaregistrovat na ÚP a dostat podporu nebo do 7 kal. dnů od skončení prac. poměru (tj. v ochranné lhůtě) dostat neschopenku a tu mu doručit. První 2 týdny nemoci byste nedostala zaplaceno nic, protože teď v prvních 2 týdnech nemoci hradí náhradu zaměstnavatele, ale Vy už byste jeho zaměstnancem nebyla, takže by Vám náhrada nenáležela, ale od 15. dne nemoci by Vám hradila nemocenskou sociálka na základě toho skončeného prac. poměru. Ale abyste měla pak nárok na mateřské dávky na základě výdělků z toho skončeného prac. poměru, musela byste nástup na PPM stihnout do 180 kal. dnů od skončení prac. poměru (tj. zase v ochranné lhůtě, která platí pro ženy, kterým prac. poměr skončil v době těhotenství). A nástup na PPM by podle mě měl být 42 kal. dnů před předpokládaným porodem, takže dobře počítejte. Chtělo by to ještě s někým tady probrat, zda mně neušel nějaký problém. Ale pokud byste pak třeba čekala další, tak už byste mateřskou neměla, protože už byste neměla toho zaměstnavatele.

• 3. 9. 2009 15:10

yx (neregistrovaný) 94.112.66.---

No tak, že by se p. Jiřko po vašich radách p. Jiřině podařilo to, co psala na začátku, že chce dosáhnout - být doma a brát korunky. Super, už skoro jako ti tmavší.

• 3. 9. 2009 16:14

Děkuji Vám všem za cené rady a velikou pomoc.
      Dnes jsem mluvila s účetní v práci a ta je ZLATÁ.
      Že prý zkusí tu dobu u nic dát na 2 roky a nebo je ukecá na tu výpověď a pak neschopenka. Tak snad mi moje plány vyjdou : )
      No a s tou barvou, nejdřiv jsem chtěla napsat - co vy víte jak je to s mím odstínem, ale je fakt, že bych neřešila takovéhle problémy.
      To bych si zašla, zanadávala, zaječela a byly by kačky.
      Ještě jednou dííky moc a držte mi prosím palečky.

• 1. 9. 2009 14:56

juno (neregistrovaný) 79.127.172.---

Jelikož máte u zaměstnavatele RD do 6.9.2010, tak vám neschopenka není nic platná.Nebudete mít žádné naplánováné směny, žádná náhrada mzdy. Podle mé zkušenosti chce OSSZ vědět do kdy máte zažádanou rodičovskou dovolenou, jestli vám vznikne nárok na nem.dávky. Takže budete mít až PPM.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).