Hlavní navigace

Návrat po RD do zaměstnání

 • (neregistrovaný) 217.115.244.---

  3. 9. 2009 10:51

  Naše zaměstnankyně se vrací po dovršení 3 let dítěte do páce. Pobírání RP skončilo a bude pracovat na poloviční úvazek. Mateřškou školku nedostala, budou hlídat prarodiče. Jak to bude s placením minimálního ZP pokud ho nedosáhne z příjmu ze zaměstnání?Má jedno dítě, na VZP dosala papír na čestné prohlášení, že plátcem ZP je i stát, pokud nesvěří dítě do péče jiné osoby. Děkuji za radu

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 9. 2009 11:42

   Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Návrat po RD do zaměstnání
   S tím prohlášením o nesvěření dítěte do péče jiné osoby je to nesmysl. Do péče jiné osoby dítě klidně může svěřit. Jestliže nebude dítě dávat do školky na víc než 4 h denně (a to nebude, protože ho tam nebude dávat vůbec) a bude ho hlídat sama nebo zabezpečí jeho hlídání jinou zletilou osobou, tak může jít na svoji ZP, kde se zaregistruje do kategorie "osoba pečující celodenně a řádně o dítě do 7 let" a tím pádem bude pojištěna státem. O této registraci Vám přinese potvrzení a na základě toho jí nemusí být sráženo ZP do minima - bude sráženo pouze ze skutečně dosažené mzdy. Ale musí se na ZP nejprve takto zaregistrovat.

  • 3. 9. 2009 12:00

   janicka (neregistrovaný) 217.115.244.---

   Re: Návrat po RD do zaměstnání
   Ano, tak jsem byla přesvědčena, že to bude. Překvapil mě právě ten tiskopis z VZP kde přesně zní: za celodenní osobní a řádnou péči se nepovažuje: - je-li dítě svěřeno do péče jiné osoby,
   - je-li dítě umístěno v MŠ na dobu delší než čtyři hodiny denně atd. Buď se tedy ty čtyři h. vztahují i na tu jinou osobu nebo dítě můžu dát do jeslí, mš a ne k babičče ?????

  • 3. 9. 2009 12:08

   Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Návrat po RD do zaměstnání
   Určitě je to tam takhle? Protože naopak o celodenní osobní a řádnou péči u dítěte nad 3 roky se jedná, jestliže dítě NENÍ umístěno v předškolním zařízení déle, než 4 h denně nebo 5 dní v měsíci. Jestliže je péče o dítě zabezpečena matkou, otcem nebo kteroukoli jinou zletilou osobou, tak je podmínka celodenní a osobní péče splněna. Zavolejte na tu ZP a zeptejte se, jak to myslí a z jakého § vycházejí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).