Hlavní navigace

SP a ZP u studenta

  • (neregistrovaný) 78.102.109.---

    4. 9. 2009 16:34

    Dobrý den,
    stále nějak nechápu jak je to s odvodem SP a ZP u studenta, když pracuje na DPČ. Myslela jsem si, že za studenta platí SP a ZP stát, ale u DPČ se mu to také sráží, to pak odvádí dvakrát?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 9. 2009 16:50

      xy5

      Re: SP a ZP u studenta
      SP stát nehradí, ZPstát platí určitou částku danou zákonem
      pokud student doloží, že studuje, potom SP a ZP platí z částky, které dosáhne (u ZP se nesleduje MVZ)

    • 5. 9. 2009 9:45

      Renata (neregistrovaný) 94.138.100.---

      Re: SP a ZP u studenta
      Pro odvod SP a ZP není podstatné, zda je zaměstnanec student, důchodce nebo prostě zaměstnanec, ale jaký druh pracovně právního vztahu má sjednaný. Pokud DPP, nikdo neplatí SP ani ZP, pokud DPČ nebo PP, platí se ZP i SP. U studentů, ID,ČID nebo důchodců se pouze nesleduje min.vyměř.základ pro ZP.

    • 5. 9. 2009 11:23

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: SP a ZP u DPČ/ZMR/krátkodobé zam.
      U DPČ sledujete výši vyměřovacího základu - pro účast na ZP a výši vyměřovacího základu a dobu sjednání (příp. přihlížíte k opakujícímu se zaměstnání) - pro účast na SP.
      SP - DPČ sjednaná na dobu delší než 14 kal.dnů,tj.zaměstnání trvalo nebo mělo trvat aspoň 15 kalendářních dnů s odměnou do 2000, tj. max. 1.999, je zaměstnáním malého rozsahu, ze kterého se pojistné na SP neodvádí, určujete již při sjednání dohody, ale v měsíci, kdy dosáhne rozhodné částky 2000 (částka 2000 musí být "plná", celá, nekrátí se úměrně např. s datem nástupu v polovině měsíce) je účasten pojištění a odvedete pojistné na SP, zároveň přihlásíte na OSSZ jako ZMR zpětně a již ho v registru ponecháte. Pokud v dalším měsíci zúčtujete 1.999, není účasten SP, neodvádíte pojistné na SP, ale již ho neodhlašujete z registru (nepodáváte Oznámení o výstupu na OSSZ).
      Pokud sjednáte DPČ s rozhodným příjmem 2000 a více a dobu kratší, např. na 10 dnů,max.14 kal.dnů, pak se nejedná o ZMR, ale o krátkodobé zaměstnání, nevzniká účast na SP, nepřihlašujete a neodvádíte SP.
      Pozor na krátkodobé opakující se zaměstnání !! viz zák.187/2006 Sb. § 6 odst. 2 písm. a), b).
      ZP - Pokud se jedná o typ pracovního poměru DPČ a nedosáhl v měsíci zúčtování rozhodného příjmu 2.000, nepřihlašujete, neodvádíte ZP ze zúčtovaného příjmu, ale musí být zabezpečen odvod alespoň z minim.mzdy, tzn. pokud by se jednalo o studenta, ani zde neodvádíte (jelikož je plátcem ZP stát), pokud by se jednalo o osobu,za kterou n e n í plátcem poj.stát apod., nebude přihlášen (protože nebyl zúčtován rozhodný příjem 2000/měsíc - tato částka se neponižuje úměrně např. nástupem do zaměstnání), nevznikla účast,z-ec sám je povinen zaplatit pojistné 1080 v ZP. DPČ nezná pojem ZMR ani krátkodobé zaměstnání, ale sledujete účast na pojištění, tzn. dosažení-nedosažení rozhodného příjmu 2.000. S tím také ale souvisí i P/O

    • 7. 9. 2009 10:25

      m. (neregistrovaný) 88.102.231.---

      Paní Beto, díky!!!
      Paní Beto,
      moc Vám děkuji za krásné vysvětlení u DPČ, zrovna si s tím lámu hlavu v podobném případě (nejsem mzdová účetní).
      Fakt jste mi hodně pomohla, teď už je mi všechno jasné a nemusím se prokousávat všemi příslušnými zákony. Mějte se fajn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).