Hlavní navigace

Minimální mzdové náklady v s.r.o.

 • (neregistrovaný)

  4. 9. 2009 16:40

  s.r.o. nevykazuje žádný zisk, každý měsíc jí dotujeme ze sveho. Jako zaměstnanci si dáváme mzdu 8000 Kč, protože chceme být učasni na nemocenském poj. Mzdový výměr máme na 16000 Kč, mzdu krátím počtem odpracovaných hodin. Jako jednatelé nemáme sjednánu odmněnu za výkon funkce. Jsou tyto skutečnosti ze zákona povoleny? Je ještě jiná varianta jak minimalizovat náklady? Chystám se otěhotnět a nerada bych přišla o mateřskou.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 9. 2009 19:41

   Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Nemocenského pojištění byste byli účastni, i kdybyste měli mzdu 2000 měsíčně, ale muselo by být odvedeno minimální zdravotní pojištění. Kdybyste neměli pracovní smlouvy, nemusíte si vyplácet vůbec nic a tím zrušíte mzdové náklady úplně, ale to byste nebyli pojištěni. Aby bylo splněno ustanovení o zaručené mzdě, tak pokud nemáte pracovní smlouvy na ty nejjednodušší práce a dáváte si minimální mzdu, měli byste mít ve smlouvě zkrácený úvazek (8000 měsíčně je možné vyplácet na plný úvazek jen u těch jednoduchých prací - viz třídy zaručené mzdy). Co se týká Vás osobně - z 8000 měsíčně moc velká mateřská nebude.

  • 5. 9. 2009 10:42

   beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Aby bylo splněno ustanovení o zaručené mzdě, tak pokud
   >nemáte pracovní smlouvy na ty nejjednodušší práce a
   >dáváte si minimální mzdu, měli byste mít ve smlouvě
   >zkrácený úvazek (8000 měsíčně je možné vyplácet na plný
   >úvazek jen u těch jednoduchých prací - viz třídy zaručené
   >mzdy). Co se týká Vás osobně - z 8000 měsíčně moc
   >velká mateřská nebude.

   Nerozumím tomu, když máte mzd.výměry na 16.000,jak si můžete "dávat" 8000-máte tedy sjednánu kratší pracovní dobu?
   K vašemu nároku na peněžitou pomoc v mateřství (jak vy říkáte mateřská) je účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc (příp. ochranná lhůta,ale to se vás asi týkat nebude). Splňujete tuto základní podmínku účasti na pojištění - 270 kal.dnů ? Od toho se pak teprve bude odvíjet váš nárok na PPM.
   Pokud byste splnila podmínku 270 kal. dnů, výši PPM ještě možná stihnete "upravit" tím, že si zvýšíte mzdu jako zaměstnanec, zkuste si výpočet,posílám link. Pokud zadáte DVZ (do druhého řádku) 263, odpovídá měsíční mzdě 8000 a 30 kal.dnů do prvního řádku, vyjde vám dole výše vaší PPM za 1 měsíc, tj. 5.550 Kč,
   v případě měsíční (pravidelné) mzdy 16.000 dojdete za měsíc na výši PPM - 12.450 ale to vše za podmínky, že se jedná o pojištěné zaměstnání a splníte podmínku 270 kal.dnů-viz výše. Pro zajímavost - nový zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. Tzn. že ale i manžel či otec dítěte musí splňovat podmínku 270 kal.dnů nemocenského pojištění.
   Tady je ten odkaz, najdete na webu MPSV
   http://www.mpsv.cz/files/clanky/5748/PPM31122008-187_2006.xls

  • 5. 9. 2009 12:27

   Lucie (neregistrovaný) 88.103.34.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Ano, 270 dní splnuji. Mzdový výměr mám na 16.000, přičemž polovinu pracovních hodin zaznamenávám jako neplacené volno, je to takto možné? Pokud ne, mohu pracovní smlouvy opravit a poslat opravené na čssz? Tam totiž mají kopiie smluv. Co se týče peněžité pomoci v mateřství, chápu to asi úplně blbě - jsou 3 pevné možnosti pomoci. 1.) kolem 3000, 2.) kolem 6000 a 3.) kolem 11.000, je to tak? Jak to udělat, abych dosáhla tu druhou možnost kolem 6000Kč. Co se týče střídání s manželem, to v našem případě není možné, to bysme už neměli co jíst :o)

  • 5. 9. 2009 12:53

   beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Na OSSZ se smlouvy již nedokládají, ani nehlásíte změnu výše mzdy, ta se pak promítne na příloze, kterou dáváte spolu s žádostí o nemocenskou. Kdo vám poradil mzdový výměr na 16000 a na polovinu si "dávat" neplacené volno ? Mzd.výměr ve výši 16000 máte stanovený abyste splnil min. mzdu na profesi ? O neplacené volno žádá z-ec, pokud požáda, z-tel povolí, nepl.volno se poskytne. Jen za dobu tohoto neplaceného volna musí z-tel odvést zdrav.poj.,pokud se nejedná o osbou, pro kterou minim.VZ neplatí. Nerozumím vaším číslům 3-6-11000. Jakou si představujete výši mateřské ? Pokud 6000 netto/měsíc, pak to odpovídá zhruba měsíčnímu brutto příjmu 8700, ale musíte vzít v potaz měsíce, které "spadnou" do rozhodného období a v nichž jste např. takový brutto příjem neměla, navíc vám průměr rozmělní i doba neplaceného volna, které si vykazujete, doba neplaceného volna se již z dnů, kterými se dělí vyměřovací základ (pro výpočet průměru na nemocenskou či na PPM) nevylučují. Možná to píšu zbytečně složitě ?

  • 5. 9. 2009 16:13

   Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Já mám dojem, že Lucie má něco popletené s rodičovským příspěvkem, soudě z té zmínky o jakýchsi "pevných možnostech pomoci". Lucie, zjednodušeně: peněžitá pomoc v mateřství je něco jiného než rodičovský příspěvek. Na PPM nastupuje žena v období 56 až 42 kal. dnů před předpokládaným datem porodu (může si vybrat kdy) a výplata PPM trvá 196 kal. dnů. Poté se můžete vrátit do práce nebo nastoupit na rodičovskou dovolenou (což je název volna). Ihned po PPM na úřadě požádáte o rodičovský příspěvek, což je státní dávka, která nesouvisí s tím, zda jste se vrátila do práce nebo zůstala doma na rodičovské dovolené. A ten rodič příspěvek má 3 varianty délky pobírání - dvoulenou (což je přes 11000, tříletou - přes 7000 a čtyřletou - ke 4 tisícům). Jednu z těch variant si můžete vybrat, pokud Vám byla vyplácena PPM, která vycházela z měsíčních výdělků přes 16000 Kč. Pokud vycházela z výdělků nižších, můžete si vybrat variantu tříletou nebo čtyřletou. A pokud nevznikl nárok na výplatu PPM, můžete mít jen variantu čtyřletou.Je skutečně totální nesmysl a velmi nevýhodné psát polovinu měsíců jako neplacené volno, abyste měla příjem 8000 Kč. Vždyť za každý den nepl.volna se musí zdrvotní pojišťovně odvést zdravotní pojištění. Takže Vy musíte odvést zP z 8000, které si zúčtováváte ve mzdě a k tomu ZP za každý den nepl. volna. A ty dny nepl. volna Vám navíc rozmělní výdělek při výpočtu mateřské, protože se nevychází ze 16000, které máte ve smlouvě, ale ze skutečně zúčtovávané mzdy

  • 5. 9. 2009 19:27

   Lucie (neregistrovaný) 89.24.50.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Děkuji moc za odpovědi. Ano, už rozumím rozdílu PPM a rodičovským příspěvkem. Děkuji. Ráda bych si vybrala tříletou rodičovskou, budu na ní mít nárok při více než roční mzdě 8000 Kč hrubéhu, když změním mzdový výměr na "nejlevnější" profesi? Jdu na první kontrolu na čssz. Před rokem jsem tam dávala kopii pracovní smlouvy. Ve smlouvě mám psánu pracovní pozici při které si nemohu dát minimální mzdu. Mám sepsat novou smlouvu, kde změním jen pozici s tím, že si kontrolorka změny nevšimne. Nebo mám změnit smlouvu dodatkem? Tím dodatkem se mi to zdá dost nápadné

  • 5. 9. 2009 20:32

   beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Není to jednoduché, což :) OSSZ se neobávejte, nemá právo ze zákona kontrolovat pozici dle pracovní smlouvy vzhledem ke mzdě. Toto přísluší Inspektorátu práce, ne OSSZ - ta vám může kontrolovat účast na pojištění a vše co souvisí se zákonem o nemocenské. Pokud budete pobírat brutto 8000, i kdybyste pobírala v HPP 2000/měsíc, vzniká vám účast na nemocenském pojištění a při splnění podmínky 270 kal.dnů pojištění v době 2 let ..jak již jsme psaly, vzniká nárok na PPM (28 týdnů při narození 1 dítěte), jen ji nebudete mít příliš vysokou,předpokládanou výši jsem vám již sdělovala. Změnu pracovní smlouvy provedte dodatkem k PS s tím, že se mění pozice na..... a mzda .... anebo pokud máte zvlášť k PS mzdový výměr, také dodatkem změnu pozice a nový mzdový výměr,který musí být datován nejpozději dnem změny (samozřejmě může být datován i dříve, ale nejpozději dnem změny).

  • 6. 9. 2009 17:57

   Lucie (neregistrovaný) 89.24.74.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Děkuji Vám opravdu mnohokrát. Spadl mi kámen ze srdce. Osoby, s kterými se radím si nevěděli rady. Objevila jsem nedávno toto diskuzní forum :o)) Díky Vám mnohokrát. Ještě prosím poslední dotazík. Vejdu se tedy s touto mzdou do rodičovského přízpevku kolem 7000?

  • 6. 9. 2009 18:35

   beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Na BC je dobré, že se doplňujeme a opravíme, také jsem vděčna za každou radu a připomínku ...
   Rodičovská dovolená je odstupňovaná 3.800-7.600-11.400
   Na tu nejvyšší nedosáhnete, ta předpokládá vyšší příjem a je dvouletá, to ani nechcete. Ta střední je penězi nejvýhodnější a je tříletá - na tu dosahnete, pokud splníte nárok pro výplatu PPM - zde u této tříleté již nezáleží na výši mzdy a konečně ta třetí - ta se uplatní u osoby, která požádá o 4letý RP nebo je přiznána osobě, která nesplnila podmínku pro přiznání a výplatu PPM. Takže pro vás zlatá střední cesta za podmínky, že budete mít nárok na PPM a kdy vám vzniká nárok na PPM, to již víte :). Nezapoměňte před ukončení PPM požádat z-tele o čerpání dovolené, je to jakási "výhoda" pro maminky a již s čerpáním dovolené požádáte o rodič.příspěvek. Pobírání RP současně se mzdou se nevylučuje,vy můžete i při pobírání RP chodit do zaměstnání a pracovat, jen abyste neztratila nárok na výplatu RP musíte zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou či jsou omezené hodiny "návštěv" dítěte v předškol.zařízení, ale to jsem již opravdu moc napřed a bůhví, co bude platit za pár let, ale není na škodu to zmínit. Držím vám pěsti, ať vám vše vyjde tak, jak si přejete, zdravím :)

  • 7. 9. 2009 10:53

   Lucie (neregistrovaný) 88.103.34.---

   Re: Minimální mzdové náklady v s.r.o.
   Vyčerpávájící, naprosto úžasná odpověď. Děkuji, ted už všechno chápu :o)) Mějte se moc hezky :o)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).