Hlavní navigace

Přeprava zboží z ukrajiny

  • (neregistrovaný) 193.179.44.---

    5. 9. 2009 10:05

    Dobrý den,
    nakupujeme zboží na ukrajině,přijdou fa na zboží
    zaúčtuji 504/321
    a ted' se ke mně dostaly fa za přepravu
    zaúčtuji kam do 504 a navýší se cena zboží
    nebo do 518 služby ja bych to vrazila na 518/321
    je to v eurech tak pak na řádky 4 a 44
    potvrdí mi to někdo?
    Díky Ilča

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 9. 2009 19:39

      ucetni007

      Re: přeprava zboží z ukrajiny
      Dobrý večer,
      1. Účetnictví
      Pokud nakupujete zboží za účelem dalšího prodeje, které Vám projde přes sklad, je třeba účtovat FA 131/321, příjemka 132/131 a do nákladů na 504 se pořizovací cena dostane až momentem realizace (prodeje) zboží - vyskladněním 504/132.
      Podle ZÚ se nakupované zásoby oceňují pořizovací cenou, tj. cena pořízení + související pořizovací náklady jako přeprava, balné apod. Z tohoto důvodu nemůžete přepravu účtovat do externích služeb, ale na účet pořízení zásob 131/321.
      2. DPH
      Pohledem DPH jde o dovoz zboží ze třetí země. Základ daně u dovozu se určuje podle speciálních pravidel uvedených v § 38 ZDPH. Zahrnuje mj. i vedlejší nutné náklady do prvního místa určení v tuzemsku - tedy i přepravu. Pozor na to, jak bude přeprava napočtena na dovozním JSD, obecně se postupuje tak, že do základu pro vyměření cla je napočtena přeprava mimo EU, Vy pak dopočtete do základu pro DPH už jen část přepravy po EU do prvního místa určení v tuzemsku. Dovoz zboží se vykazuje v řádcích 7 a 44 DAP k DPH.

    • 6. 9. 2009 19:55

      ucetni007

      Re: přeprava zboží z ukrajiny
      :o) taky mě to mohlo napadnout, pak tedy při způsobu B účtujete na nákladový účet realizace zásob 504, oceňování je stejné - pořizovací cenou, pouze způsob účtování je jiný - rovnou do nákladů, ale stejně jako při způsobu A by se doprava vlivem ocenění dostala na 504 při vyskladnění, tak v B ji tam zaúčtujete rovnou. Zbytek odpovědi zůstává beze změny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).