Hlavní navigace

Darovací daň

  • (neregistrovaný) 81.19.35.---

    5. 9. 2009 10:52

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat pokud přijmu dar (hotovost) musím zaplatit darovací daň a teď jestli budu počítat správně. Nemám se společností žádný příbuzenský vztah takže budu ve třetí skupině kde je sazba 7 %, a platí stále že prvních dvacet tisíc je osvobozeno anebo tam musí být splněny nějaké podmínky? A chtěl bych se ještě zeptat jestli není nějaké osvobození pokud jsem tento dar dostal za tragickou událost v rodině od společnosti která s události ale neměla nic společného nebo neexistuje a já potom od 100 tis. odečtu 20 tis a vynásobím 7%? Díky za radu Robert

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 9. 2009 12:14

      ... (neregistrovaný) 94.138.99.---

      Re: darovací daň
      Osvobození máte v §19+§20 zákona o trojdaní. Pokud nesplňujete žádnou z podmínek,

      například "Od daně darovací je osvobozeno nabytí peněžních prostředků poskytnutých fyzické osobě, která je prokazatelně použije na zvýšení nebo změnu kvalifikace, studium, léčení, úhradu sociálních služeb nebo na zakoupení pomůcky pro zdravotně postižené, jakož i přímé poskytnutí takové pomůcky."

      nebo "Od daně darovací je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku na humanitární nebo charitativní účely, bezúplatné nabytí majetku v souvislosti s výkonem dobrovolnické služby poskytované podle zvláštního právního předpisu 13b) a bezúplatné nabytí majetku z veřejných sbírek,13c) nejsou-li tato bezúplatná nabytí majetku od daně darovací osvobozena podle předchozích odstavců.",

      potom (100000-20000)*7%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).