Hlavní navigace

Pronájem repro - § 7 nebo 9

  • (neregistrovaný) 85.71.73.---

    5. 9. 2009 13:08

    Dobrý den,
    známý chce pronajímat repro sestavu pro hraní na zábavách, večírcích atd. Musí si udělat živnostenský list (§ 7) nebo může pronajímat dle § 9 ZDP? Jaký je mezi tím rozdíl?
    Díky za rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 9. 2009 18:09

      Lina

      Re: Pronájem repro - § 7 nebo 9
      xxxxxxxxx
      mrkněte se do zákona o daních z příjmů na §9, odst 1b) myslím, že tento pronájem lze pod něj zařadit. Pokud by se jednalo jenom o nahodilý pronájem, pak §10.
      §7 je ošemetný v tom, že příjem je nejen předmětem daně, ale také sociálního a zdravotního pojištění.
      U příjmů dle §9 můžete uplatnit skutečné výdaje, pokud nejsou, tak výdaje ve výši 30% z dosažených příjmů, SP a ZP se neodvádí.
      U paragrafu 10 jenom skutečné výdaje. Tam je ovšem další "nebezpečí", že pokud se jedná o činnost soustavnou, má charakter živnosti a patří stejně pod §7.
      Pokud by pronájem byl považován za živnost, ale momentálně mne nenapadá, proč v tomto případě, - pronájem je jednoduše pronájem - pak by mohl uplatnit výdaje skutečné, případně do x% příjmů - viz zákon o daních z příjmů §7. Doufám, že jsem Vás moc nedomotala. Hezký víkend.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).