Hlavní navigace

Licence k informačnímu systému

  • (neregistrovaný) 80.188.167.---

    8. 9. 2009 6:49

    Firma zakoupila licence na informační systém(výroba, finance,...) v řádech miliónů...na dobu neurčitou...Jak odepisujete tento nehmotný majetek ? Jako software po dobu 36 měsíců nebo jako ostatní nehmotný majetek po dobu 72 měsíců ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2009 14:45

      ucetni007

      Re: Licence k informačnímu systému
      Také máme informační systém za několi mil. Kč a daňově ho podle § 32a ZDP odpisujeme jako software. Co to je software nedefinují ani účetní, ani daňové předpisy, ani mezi odborníky nejsou názory jednotné, nicméně dle ČSN 36 9001 podle které je počítačovým programem systém provádějící operace s údaji, který zahrnuje výpočetní prostředky a lidskou obsluhu a vykonává funkce přípravy údajů, vstupu, zpracování, ukládání a výstupu a řízení. Podle mého názoru je informační systém svou věcnou podstatou software (i když je třeba modulární) a umožňuje vedení celé řady agend a zpracování dat.
      ZDP pak přepbírá jiný nehmotný majetek z účetních předpisů, které stanovují, že jiným nehmotným majetkem se rozumí vše co není:
      zřizovací výdaj,
      nehmotný výsledek VaV,
      software,
      ocenitelná práva,
      goodwill,
      emisní povolenky,
      prefernční limity.
      Auditor byl se mnou zajedno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).