Hlavní navigace

Výpověď §52

 • (neregistrovaný)

  8. 9. 2009 9:16

  Dobrý den, prosím moc o radu - dostali jsme výpověď dle §52 odst.c, s 2měs.výp. lhůtou a nárokem na 3měs. odstupné,což jsme přijali /ač neradi), ale pak nám bylo ústně řečeno majitelem, že do konce výp. lhůty nemáme už chodit do práce s tím, že nám bude platit 60%. S tím jsme nesouhlasili a nastoupili do služeb dle rozpisu- firma pokračuje v činnosti. Tím jsme pana majitele asi rozčílili a předal nám dopis..." v souladu s příslušným ustanovením ZP vám nařizuji pracovní volno včetně příslušných náhrad v trvání 2 měsíců. Jelikož se nám to nezdá,není to konkrétní, ani asi dle ZP, nepodepsali jsme to a pan majitel nám začal znepříjemňovat práci.
  Podotýkáme, že firma je dál v provozu, ale se snížením stavu pracovníků. Jak máme dál postupovat? Děkujeme všem za rychlé rady.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2009 10:00

   pája

   Re: výpověď §52
   Já to vidím jako Jiné překážky na straně zaměstnavatele dle § 208 ZP, neboť zam-tel Vám nepřiděluje práci podle PS vzhledem ke snižování stavu a Vám vzniká nárok na náhradu mzdy ve výši prům.výdělku po celou dobu, kterou Vám nařídil pracovní volno a nechodit do práce.I když jeho formulace není 100%, tak jste podle mne naprosto v právu a jakýkoliv spor byste vyhráli, čili jemu nezbývá nic jiného, než Vám platit prům.výdělkem náhradu po celou výpovědní dobu a po skončení PP vyplatit odstupné.

  • 8. 9. 2009 10:09

   all (neregistrovaný) 77.93.205.---

   Re: pro Páju
   Pájo , teď se asi blbě zeptám, ale teoreticky, nemohl by mít zaměstnavatel povolení Úřadu práce k vyplácení 60% mzdy ?

  • 8. 9. 2009 10:35

   kolektiv (neregistrovaný) 80.250.6.---

   Re: výpověď §52
   Děkujeme za odpověď, ale právě to, že jeho formulace není 100%, nás znejistila a nevíme, co dál. Jak máme pokračovat? Raději bychom měli něco písemně,že budeme pobírat průměrnou
   mzdu celé 2 měsíce. Samozřejmě, kdyby byla jiná práce,takového zaměstnavatele opustíme ihned, ale bohužel.

  • 8. 9. 2009 10:43

   pája

   Re: výpověď §52
   >>>Dobrý den, prosím moc o radu - dostali jsme výpověď
   >>>dle §52 odst.c, s 2měs.výp. lhůtou a nárokem na 3měs.
   >>>odstupné,což jsme přijali /ač neradi), ale pak nám
   >>>bylo
   >>>ústně řečeno majitelem, že do konce výp. lhůty nemáme
   >>>už chodit do práce s tím, že nám bude platit 60%. S
   >>>tím jsme nesouhlasili a nastoupili do služeb dle
   >>>rozpisu- firma pokračuje v činnosti. Tím jsme pana
   majitel nám začal znepříjemňovat práci.
   >>>Podotýkáme, že firma je dál v provozu, ale se
   prům.výdělku po celou dobu,
   >>kterou Vám nařídil pracovní volno a nechodit do
   >>práce.I
   >>>práce,takového zaměstnavatele opustíme ihned, ale bohužel.
   Já bych si nechal od právníka zformulovat dopis, který zašle každý zaměstnanec zam-teli s uvedením všech skutečností dle ZP a upozorněním, že jakékoliv porušení ust. ZP bude řešenou právní cestou. Rozhodně v případě nevyplacení náhrad nebo odstupného budete mít jednak doloženo,co jstesepsali a poslali a dále bude i aplikace ZP na Vaší straně.

  • 8. 9. 2009 10:09

   VH

   Re: výpověď §52
   Dobrý den, nepíšete, k jakému datu zaměstnavatel stanovil účinnost org. změny - ze zmiňovaných 60 % se nechá dovodit, že tato účinnost má nastat např. následujícího dne po uplynutí výp. doby. Náhrada mzdy ve výši 60 % je možná v případě částečné nezaměstnanosti, na které se dohodne zaměstnavatel s odbory, nebo ji uzná ÚP. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, při částečné nezaměstnanosti náleží NM ve výši 100 % průměrného výdělku. Těchto 100 % prům. výdělku náleží i v případě překážky na straně zaměstnavatele z důvodu, že pracovní místa zrušil dříve, než odpovídá uplynutí výpovědní doby. Pokud jste něco nepodepsali, tato okolnost je nevýznamná - jednalo se o jednostranný úkon, jehož obsah jste měli vzít na vědomí. Formulace "nařizuji pracovní volno" není správná - neplacené volno nelze nařídit, je možné ho pouze se zaměstnancem dohodnout. Nerozumím, co má znamenat "včetně náhrad" - jestli to má být náhrada mzdy buď ve výši 60 % (částečná nezam.), nebo 100 % - viz výše. Podotýkám, že u překážky v práci, kterou je i částečná nezaměstnanost, se nejedná o pracovní volno. Pokud zaměstnavatel doručí zaměstnanci výpověď z org. důvodů a pracovní místo již bylo zrušeno, podle Nejvyššího soudu není povinností zaměstnance se do konce výpovědní doby zdržovat na pracovišti. Další postup je asi věc názoru, já bych se dívala dopředu a pokud bych chtěla být zaměstnána i nadále, hledala bych si nové místo a tohoto zaměstnavatele bych nechala být.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).