Hlavní navigace

Pro mzdové - zrušení prac.místa

  • (neregistrovaný) 77.48.50.---

    8. 9. 2009 10:18

    Dobrý den ,obracím se na Vás s prosbou,v rámci krize a nedostatku práce se u nás budou rušit prac.místa.Tvrdím,že zaměstnanec má právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu + tři měsíce odstupného.Šéf tvrdí,že pokud je zrušeno místo a nikdy již nebude obsazeno,tak může zaměstnance propustit hned bez odstupného.Je to pravda?? Děkuji moc za rady

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2009 10:22

      VH

      Re: Pro mzdové - zrušení prac.místa
      Bylo popsáno mnohokrát: rozhodnutí zaměstnavatele o org. změně, poté buď výpověď s nejméně dvouměsíční výp,. dobou + odstupné nejméně trojnásobek prům výdělku nebo dohoda k datu, na kterém se shodnou + odstupné ve výši nejméně trojnásobku prům. výdělku. Velmi mnoho pracovních míst nebývá znovu obsazeno, to by neměl nárok na odstupné skoro nikdo.

    • 8. 9. 2009 10:24

      pája

      Re: Pro mzdové - zrušení prac.místa
      Váš šéf je slušně řečeno magor, ať si přečte ZP § 52, zejména písm. c)- jednoznačně výpověď, 2 měs. výp. lhůta a 3xnásobek odstupné. Jediná možnost jiného řešení je uzavření dohody se zaměstnancem ze stejných důvodů včetně odstupného a tím se ho zbavit dříve než za dva měsíce- ale pokud na to ten dotyčný přistoupí.

    • 8. 9. 2009 10:28

      el (neregistrovaný) 77.48.50.---

      Moc Vám děkuji za odpovědi
      :) A s tím magorem máte pravdu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).