Hlavní navigace

Zrušení knihy jízd

  • (neregistrovaný) 90.179.132.---

    11. 9. 2009 7:03

    Prosím vás, jak je to tedy s knihou jízd?
    Pokud ji přestanu vést, mohu si uplatnit 5000 Kč měsíčně (jakým způsobem?)
    Jsem plátce DPH, takže DPH si již z nákupu benzínu nebudu moct odečíst, že?
    A knihu jízd nemusím vést ani k prokázání výdajů u daně z příjmů fyzické osoby (§ 7)?
    Takže úplné zrušení???
    Děkuji za každou odpověď. Nějak v tom pořád nemám jasno.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 9. 2009 7:24

      akras (neregistrovaný) 193.86.111.---

      Re: zrušení knihy jízd
      Pokud budete chtít nadále nárokovat DPH z nakoupených PHM pak je vedení knihy jízd vhodné jako důkazní prostředek pro možnost nárokování. DPH z PHM můžete nárokovat a zároveň uplatňovat paušál ve výši 5.000Kč (pozor ale,zakoupené PHM již nesmíte uplatnit jako výdaje). Pokud nebudete chtít nárokovat DPH z PHM pak můžete s klidem ukončit vedení knihy jízd a uplatňovat paušál 5.000Kč - 5000 měsíčně uvedete jako režijní výdaje

    • 11. 9. 2009 12:14

      Jana 1 (neregistrovaný) 90.178.65.---

      Re: zrušení knihy jízd
      Znamená to že si můžu z těch 5000 vypořítat DPH a to uplatnit ?
      Nebo že když budu chtít uplatnit DPH tak zase budu muset schovávat lístky a psát knihu ?





      >>Prosím vás, jak je to tedy s knihou jízd?
      >>Pokud ji přestanu vést, mohu si uplatnit 5000 Kč
      >>měsíčně (jakým způsobem?)
      >>Jsem plátce DPH, takže DPH si již z nákupu benzínu
      >>nebudu moct odečíst, že?
      >>A knihu jízd nemusím vést ani k prokázání výdajů u
      >>daně z příjmů fyzické osoby (§ 7)?
      >>Takže úplné zrušení???
      >>Děkuji za každou odpověď. Nějak v tom pořád nemám
      >>jasno.
      >Pokud budete chtít nadále nárokovat DPH z nakoupených
      >PHM pak je vedení knihy jízd vhodné jako důkazní
      >prostředek pro možnost nárokování. DPH z PHM můžete
      >nárokovat a zároveň uplatňovat paušál ve výši 5.000Kč (pozor
      >ale,zakoupené PHM již nesmíte uplatnit jako výdaje).
      >Pokud nebudete chtít nárokovat DPH z PHM pak můžete s
      >klidem ukončit vedení knihy jízd a uplatňovat paušál
      >5.000Kč - 5000 měsíčně uvedete jako režijní výdaje

    • 11. 9. 2009 12:35

      akras (neregistrovaný) 193.86.111.---

      Re: zrušení knihy jízd
      >Znamená to že si můžu z těch 5000 vypořítat DPH a to
      >uplatnit ?
      >Nebo že když budu chtít uplatnit DPH tak zase budu
      >muset schovávat lístky a psát knihu ?
      Z paušálu si žádné DPH vypočítávat nemůžete,můžete jen uplatnit DPH za nakoupených PHM přitom musíte kvůli prokázání i nadále vést knihu jízd a účtenky samozřejmě schovávat.
      >
      >
      >
      >
      >
      >>>Prosím vás, jak je to tedy s knihou jízd?
      >>>Pokud ji přestanu vést, mohu si uplatnit 5000 Kč
      >>>měsíčně (jakým způsobem?)
      >>>Jsem plátce DPH, takže DPH si již z nákupu benzínu
      >>>nebudu moct odečíst, že?
      >>>A knihu jízd nemusím vést ani k prokázání výdajů u
      >>>daně z příjmů fyzické osoby (§ 7)?
      >>>Takže úplné zrušení???
      >>>Děkuji za každou odpověď. Nějak v tom pořád nemám
      >>>jasno.
      >>Pokud budete chtít nadále nárokovat DPH z nakoupených
      >>PHM pak je vedení knihy jízd vhodné jako důkazní
      >>prostředek pro možnost nárokování. DPH z PHM můžete
      >>nárokovat a zároveň uplatňovat paušál ve výši 5.000Kč
      >>(pozor
      >>ale,zakoupené PHM již nesmíte uplatnit jako výdaje).
      >>Pokud nebudete chtít nárokovat DPH z PHM pak můžete s
      >>klidem ukončit vedení knihy jízd a uplatňovat paušál
      >>5.000Kč - 5000 měsíčně uvedete jako režijní výdaje

    • 11. 9. 2009 13:03

      Jana 1 (neregistrovaný) 90.178.65.---

      Re: zrušení knihy jízd
      ještě se zeptám,od kdy to platí od října nebo až od ledna.
      Děkuji



      >>Znamená to že si můžu z těch 5000 vypořítat DPH a to
      >>uplatnit ?
      >>Nebo že když budu chtít uplatnit DPH tak zase budu
      >>muset schovávat lístky a psát knihu ?
      >Z paušálu si žádné DPH vypočítávat nemůžete,můžete jen
      >uplatnit DPH za nakoupených PHM přitom musíte kvůli
      >prokázání i nadále vést knihu jízd a účtenky samozřejmě
      >schovávat.
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>>>Prosím vás, jak je to tedy s knihou jízd?
      >>>>Pokud ji přestanu vést, mohu si uplatnit 5000 Kč
      >>>>měsíčně (jakým způsobem?)
      >>>>Jsem plátce DPH, takže DPH si již z nákupu benzínu
      >>>>nebudu moct odečíst, že?
      >>>>A knihu jízd nemusím vést ani k prokázání výdajů u
      >>>>daně z příjmů fyzické osoby (§ 7)?
      >>>>Takže úplné zrušení???
      >>>>Děkuji za každou odpověď. Nějak v tom pořád nemám
      >>>>jasno.
      >>>Pokud budete chtít nadále nárokovat DPH z nakoupených
      >>>PHM pak je vedení knihy jízd vhodné jako důkazní
      >>>prostředek pro možnost nárokování. DPH z PHM můžete
      >>>nárokovat a zároveň uplatňovat paušál ve výši 5.000Kč
      >>>(pozor
      >>>ale,zakoupené PHM již nesmíte uplatnit jako výdaje).
      >>>Pokud nebudete chtít nárokovat DPH z PHM pak můžete s
      >>>klidem ukončit vedení knihy jízd a uplatňovat paušál
      >>>5.000Kč - 5000 měsíčně uvedete jako režijní výdaje

    • 11. 9. 2009 13:33

      akras (neregistrovaný) 193.86.111.---

      Re: zrušení knihy jízd
      >ještě se zeptám,od kdy to platí od října nebo až od
      >ledna.
      >Děkuji
      >
      >
      >
      >>>Znamená to že si můžu z těch 5000 vypořítat DPH a to
      >>>uplatnit ?
      >>>Nebo že když budu chtít uplatnit DPH tak zase budu
      >>>muset schovávat lístky a psát knihu ?
      >>Z paušálu si žádné DPH vypočítávat nemůžete,můžete
      >>jen
      >>uplatnit DPH za nakoupených PHM přitom musíte kvůli
      >>prokázání i nadále vést knihu jízd a účtenky
      >>samozřejmě
      >>schovávat.
      >>
      Platné již pro rok 2009,ale musíte rok 2009 vést u vozidla jen jedním způsobem - buď paušál nebo skutečné náklady po celý rok.
      >>>
      >>>
      >>>
      >>>
      >>>>>Prosím vás, jak je to tedy s knihou jízd?
      >>>>>Pokud ji přestanu vést, mohu si uplatnit 5000 Kč
      >>>>>měsíčně (jakým způsobem?)
      >>>>>Jsem plátce DPH, takže DPH si již z nákupu benzínu
      >>>>>nebudu moct odečíst, že?
      >>>>>A knihu jízd nemusím vést ani k prokázání výdajů u
      >>>>>daně z příjmů fyzické osoby (§ 7)?
      >>>>>Takže úplné zrušení???
      >>>>>Děkuji za každou odpověď. Nějak v tom pořád nemám
      >>>>>jasno.
      >>>>Pokud budete chtít nadále nárokovat DPH z nakoupených
      >>>>PHM pak je vedení knihy jízd vhodné jako důkazní
      >>>>prostředek pro možnost nárokování. DPH z PHM můžete
      >>>>nárokovat a zároveň uplatňovat paušál ve výši 5.000Kč
      >>>>(pozor
      >>>>ale,zakoupené PHM již nesmíte uplatnit jako výdaje).
      >>>>Pokud nebudete chtít nárokovat DPH z PHM pak můžete s
      >>>>klidem ukončit vedení knihy jízd a uplatňovat paušál
      >>>>5.000Kč - 5000 měsíčně uvedete jako režijní výdaje

    • 14. 9. 2009 8:30

      Marcík (neregistrovaný) 77.48.1.---

      Re: zrušení knihy jízd
      To uplatňování DPH za lístky pohonné hmoty s tím, že je náklad nebudu uplatňovat myslíte vážně? Na to jsem nikde nenarazila. Myslela jsem, že když se rozhodnu paušál uplatňovat od ledna 2009 tak DPH u lístků které jsem uplatnila dosud musím Finančnímu úřadu "vrátit". Můžu se zeptat, kde nějaké vyjádření o uplatnění DPH při využití paušálu najdu, vedu účetnictví více firmám, takže to musím mít podložené. Děkuji

    • 14. 9. 2009 9:11

      akras (neregistrovaný) 193.86.111.---

      Re: zrušení knihy jízd
      Podložené to ničím nemám - myslím oficiální vyjádření.Ale paušál na vozidlo přeci nevylučuje nárokování DPH.nárokovat DPH můžete pokud splníte podmínky zákona o DPH - máte daňový doklad a především využijete pro uskutečnění své ekonomické činnosti k prokázání slouží právě kniha jízd.Myslím,že uplatnění paušálu Vám nebere možnost nárokování DPH z PHM pokud povedete i nadále knihu jízd.Běžně přeci FO plátci DPH také uplatňují paušální výdaje a při tom nárokují DPH.Je to má úvaha.

    • 14. 9. 2009 11:08

      Vladimír 2

      Re: zrušení knihy jízd
      >Podložené to ničím nemám - myslím oficiální
      >vyjádření.Ale paušál na vozidlo přeci nevylučuje nárokování
      >DPH.nárokovat DPH můžete pokud splníte podmínky zákona o
      >DPH - máte daňový doklad a především využijete pro
      >uskutečnění své ekonomické činnosti k prokázání slouží
      >právě kniha jízd.Myslím,že uplatnění paušálu Vám nebere
      >možnost nárokování DPH z PHM pokud povedete i nadále
      >knihu jízd.Běžně přeci FO plátci DPH také uplatňují
      >paušální výdaje a při tom nárokují DPH.Je to má úvaha.
      ********************
      Rozšiřte prosím tu vaši úvahu o drobnost:
      Dph u uvedených paušálů by bylo možno uplatňovat vždy na základě dokladů o nákupu PHM za uvedené období (zřejmě měsíc) a HLÍDAT ty nákupy dle celkových částek buď 5000,- nebo 4000,- Psaní Knihy jízd by bylo samozřejmostí.
      A teď to hlavní: uplatním paušál 5000,- ale v měsíci ujedu pouze 1000 km dle knihy jízd, spotřebuji 80 lt benzinu za 2400,- Kč
      a z toho si uplatním 456,- Kč DPH. Souhlasí to s vaší úvahou?
      Díky za info.
      Pozn. moje úvahaje taková, že pokud požiji paušál tak již nemohu DPH uplatnit ani za výše uvedených podmínek, neboť DPH je součástí výdaje za PHM viz text zákona 304=
      2. V § 25 se na konci odstavce 1 tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno zp), které zní:
      „zp) výdaje (náklady) na spotřebované pohonné hmoty a parkovné vynaložené v souvislosti s užíváním silničního motorového vozidla23d), u kterého poplatník uplatní paušální výdaj na dopravu,

    • 15. 9. 2009 7:25

      akras (neregistrovaný) 193.86.111.---

      Re: zrušení knihy jízd
      Obávám se,že se zrušením knihy jízd vzešlo hodně nejasností.Dnes jsem napsala dotaz na ministerstvo financí - až dorazí odpověď, uvedu jí zde.Snad v tom pak již budeme mít trochu jasněji :-) Krásný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).