Hlavní navigace

Nárok na očr

• (neregistrovaný) 83.240.69.---

11. 9. 2009 12:16

Dobrý den,
    >chtěla bych se informovat o nastalé situaci. Manžel je
    >od 6měsíce dcery na rodičovském dovolené a já jsem
    >chodila do práce, odpracovala jsem 270 dní (jsem znovu
    >těhotná a mám tak nárok na peněžitou pomoc v
    >mateřství).
    >Muž by měl pobírat RP do 27.11.2009 (kdy budou dceři
    >2r) , ale já bych měla nastoupit na mateřskou 1.9.2009
    >(tj. 6týdnu před plánovaným porodem).
    >Přijdeme tedy o nárok na rodičovský příspěvek dnem
    >nástupu na mateřskou (tj.6 týdnu před porodem), nebo až
    >dnem narození druhého dítěte (když se RP pobírá na
    >nejmladší dítě??)
    >Problém je v tom, že manžel dělá ve státních složkách
    >a nechtějí ho vzít zpět do práce dříve, než
    >27.11.2009 (kdy 1. dcera dovrší 2 let), ale já na druhou stranu
    >porodit musím(to se bohužel oddálit nedá) a tak
    >přijdeme téměř o polovinu příjmů v domácnosti (což ale
    >nikoho moc nezajímá).

TAk to u nás nadále pokkračuje...
    - manžel nastoupit do zaměstnání nemuže(pže ze zákona zaměstnavatel NEMUSÍ NIC a nechce ho dřív než v lisopadu2009)
    - já mUSÍM ze zákona 6 týdnu před plánovaným termínem porodu na MD ač jsem si třeba mohla vybrat dovolenou i ve svuj neprospěch
    - o rodičovský příspěvek na 1. dceru tedy přijdeme nástupem na PPM s druhým dítětem (to už jsme se s tím vyrovnali :-D)
    - manžel si zjistil na zdravotní pojišťovně, že si snad NEmusí zaplatit zdravotní pojištění ( i přes to že už nepobírá RP a není ŽENA na rodičovské dovolené (takhle je to bohužel v zákoně o zdravotních pojišťovnách))
    - sehnal si tedy nějaký přivýdělek, pže jako "zaměstnaný" se namuže nahlásit na ÚP ( tak má přivýdělek na dohodu o provedení práce), pže samozřejmě bez peněz 3 měsíce být nemužem....
    A teď jak postupovat když budu v porodnici, máme dítě 2 roky a on s ní bude muset zustat doma a starat se o ni, a nemuže jít přivydělávat peníze....??? má nějaký nárok na OČR nebo na něco...????....

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 9. 2009 13:35

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: nárok na očr
      Z titulu pracovního poměru na ošetřovné nárok nemá, protože v zaměstnání čerpá rodičovskou dovolenou. Z titulu DPP také ne, protože z toho se neodvádí SP, není nemocensky pojištěn.

• 12. 9. 2009 20:09

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: nárok na očr
      Je to tak, jak píše Líba. Jak začne žena pobírat mateřské dávky, nenáleží rodině rodičovský příspěvek (ať už ho pobírá žena nebo muž), a pochopitelně v době pobírání mateřských dávek na druhé dítě nebude tento rodič. příspěvek náležet na první dítě. Rodičovský příspěvek je vyplácen rodině pouze jeden, ať má dětí kolik chce. Ale mýlíte se v tom, že na mateřskou musíte 6 týdnů před porodem. Nemusíte, kdy nastoupíte na mateřskou, záleží jen na Vás, klidně můžete pracovat a vydělávat až do porodu. Ale zákon říká, že pokud ji nastoupíte později než 6 týdnů před předpokládaným porodem (třeba až v den porodu), tak mateřské dávky pak náleží od toho dne do doby 22 týdnů ode dne, který byl určený jako předpokládaný den porodu. Co se týká manžela: on požádal o rodičovský příspěvek, jeho pobírání ale nesouvisí s délkou rodičovské dovolené, o kterou požádal u zaměstnavatele. U něj zřejmě požádal o rodičovskou dovolenou do 2 let dítěte. A zaměstnavatel - ani soukromý ani státní - není povinen umožnit návrat do práce dřív, než uplyne doba, o kterou zaměstnanec požádal. Jemu prostě bude běžet rodičovská dovolená až do dne, o který si požádal, a v době rodičovské dovolené nemá nárok na nemocenskou nebo na OČR.Přivydělávat si ale mu nic nebrání.

• 12. 9. 2009 20:39

Jana S. (neregistrovaný) 83.240.69.---

Re:Re: nárok na očr
      Je to tak, jak píše Líba. Jak začne žena pobírat
      >mateřské dávky, nenáleží rodině rodičovský příspěvek (ať už
      >ho pobírá žena nebo muž), a pochopitelně v době
      >pobírání mateřských dávek na druhé dítě nebude tento rodič.
      >příspěvek náležet na první dítě. Rodičovský příspěvek
      >je vyplácen rodině pouze jeden, ať má dětí kolik chce.
      >Ale mýlíte se v tom, že na mateřskou musíte 6 týdnů
      >před porodem. Nemusíte, kdy nastoupíte na mateřskou,
      >záleží jen na Vás, klidně můžete pracovat a vydělávat až
      >do porodu. Ale zákon říká, že pokud ji nastoupíte
      >později než 6 týdnů před předpokládaným porodem (třeba až
      >v den porodu), tak mateřské dávky pak náleží od toho
      >dne do doby 22 týdnů ode dne, který byl určený jako
      >předpokládaný den porodu. Co se týká manžela: on požádal
      >o rodičovský příspěvek, jeho pobírání ale nesouvisí s
      >délkou rodičovské dovolené, o kterou požádal u
      >zaměstnavatele. U něj zřejmě požádal o rodičovskou dovolenou
      >do 2 let dítěte. A zaměstnavatel - ani soukromý ani
      >státní - není povinen umožnit návrat do práce dřív, než
      >uplyne doba, o kterou zaměstnanec požádal. Jemu prostě
      >bude běžet rodičovská dovolená až do dne, o který si
      >požádal, a v době rodičovské dovolené nemá nárok na
      >nemocenskou nebo na OČR.Přivydělávat si ale mu nic
      >nebrání.
      Děkuji za informaci...bohužel nejsem právník a pokud se zeptám na 5 organizacích (uřadu, zaměstnavateli, lékaři a pod.) zda musím nastoupit 6 týdnu před plánovaným termínem porodu a oni řeknou ANO beru to jako závazné... nevím, co by jste Vy pochopili z oficiálních článku např. na stánkách ČSSZ... rozhodně tam není psáno, že si mohu nastoupit kdy se mi zlíbí....

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm

Jsem ráda, že nám zakony umožní aspoň přivýdělek, když už nám nic jiného nezbylo...

• 12. 9. 2009 21:01

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re:Re: nárok na očr
      Ano, mají to tam napsáno tak nešikovně, že bych z toho také pochopila, že musím nastoupit mezi 8 a 6 týdnem před.Ale není to tak. Komentář k zákonu o nemocenském pojištění 187/2006 k § 34 zní: Za "normální" se považuje nástup na PPM (PPM = peněžitá pomoc v mateřství) v období 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Těhotná zaměstnankyně má také od této doby nárok podle ZP na mateřskou dovolenou. Ukončení výkonu zaměstnání je z hlediska zdraví matky a jejího dítěte žádoucí. Nástup na mateřskou dovolenou a nástup na PPM si zaměstnankyně určuje, nelze jí nástup na MD nařídit, nelze jí ani přiznat PPM od dřívějšího data, než jaké uvedla v žádosti o PPM. Od 1.1.2009 není již žádná vazba mezi mateřskou dovolenou a poskytováním PPM. Pokud zaměstnankyně nastoupí na MD nebo si požádá o PPM od pozdějšího data než od začátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu, je "trestána"; mateřská dovolená nemůže být od porodu delší než 22 týdnů, podpůrčí doba pro PPM začíná od začátku 6. týdne úřed očekávaným dnem porodu. Tolik komentář.Do čestiny mnou přeloženo v předešlé odpovědi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).