Hlavní navigace

Zálohová faktura

  • (neregistrovaný) 85.207.18.---

    14. 9. 2009 10:55

    Prosím o pomoc - dotaz už jsem zveřejňovala, ale nejsem účetní a odpovědi se tu liší a už si nevím rady, prosím o konkrétní postup. Přijala jsem platbu jako zálohu, a to ve 3.Q.2009, konečné vyúčtování bude ve 4.Q.2009, jsem plátce DPH, vedu DE. Mohu vystavit daňový doklad a daň přiznat ve 4.Q.2009? Ale jak zaúčtuje odběratel platbu (svůj výdaj), když ode mě nebude mít žádný doklad?
    Stejný případ se mi stal obráceně, zaplatila jsem zálohu na službu, dodavatel mi potvrdil přijetí zálohy na objednávku. Po dodání služby (cca za 2 měsíce) mi zaslal daňový doklad. Kdosi mi zde poradil, že objednávka s potvrzenou zálohou je pro mě jeden výdaj a DD mám uvést jako druhý výdaj. Nemám však do DE uvést výdaj až na základě DD, ale co platba zálohy a na DD je k úhradě částka nižší o zaplacenou zálohu. Nebo mě platby jako takové nezajímají a beru z DD základ daně?
    Dotaz je asi chaotický, ale předem děkuji!!!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 9. 2009 11:00

      jaha (neregistrovaný) 62.209.212.---

      Re: Zálohová faktura
      Musíte vystavit daňový doklad do 15 dnů od přijetí platby a odvést DPH.
      Ve druhém případě je problém na straně dodavatele, protože vy si uplatníte na zákl. daň dokladu vstup.

    • 14. 9. 2009 11:28

      neregistrovaný (neregistrovaný) 85.207.18.---

      Re: Zálohová faktura
      Ale kdosi mi tu odpovídal, že dle § 21 odst. 2 a § 26 odst. 1 zákona o DPH pokud nevedu účetnictví nemusím k přijaté platbě vystavit daňový doklad. Poradí někdo?

    • 14. 9. 2009 14:04

      Evča (neregistrovaný) 213.235.102.---

      Re: Zálohová faktura
      >Prosím o pomoc - dotaz už jsem zveřejňovala, ale
      >nejsem účetní a odpovědi se tu liší a už si nevím rady,
      >prosím o konkrétní postup. Přijala jsem platbu jako
      >zálohu, a to ve 3.Q.2009, konečné vyúčtování bude ve
      >4.Q.2009, jsem plátce DPH, vedu DE. Mohu vystavit daňový
      >doklad a daň přiznat ve 4.Q.2009? Ale jak zaúčtuje
      >odběratel platbu (svůj výdaj), když ode mě nebude mít žádný
      >doklad?
      Pokud vedete DE můžete, ale nemusíte vystavit daňový doklad k přijaté záloze. DPH odvedete, až budete dělat konečné vyúčtování. Pokud nebudete dělat daňový doklad k přijaté záloze, tak uplatníte DPH na výstupu z celkové částky a přijatou zálohu odečtete jen finančně . pokud budete dělat daň. doklad tak DPH jen z rozdílu.
      Odběratel svůj výdaj zaúčtuje na základě výpisu z účtu 314/211.

      >Stejný případ se mi stal obráceně, zaplatila jsem
      >zálohu na službu, dodavatel mi potvrdil přijetí zálohy na
      >objednávku. Po dodání služby (cca za 2 měsíce) mi
      >zaslal daňový doklad. Kdosi mi zde poradil, že objednávka
      >s potvrzenou zálohou je pro mě jeden výdaj a DD mám
      >uvést jako druhý výdaj. Nemám však do DE uvést výdaj až
      >na základě DD, ale co platba zálohy a na DD je k
      >úhradě částka nižší o zaplacenou zálohu. Nebo mě platby
      >jako takové nezajímají a beru z DD základ daně?
      >Dotaz je asi chaotický, ale předem děkuji!!!
      V tomto případě nevím,zda jste dostali daňový doklad po zaplacení zálohy, nebo jen potvrzení bez DD.

    • 14. 9. 2009 20:36

      neregistrovaný (neregistrovaný) 85.207.18.---

      Re: Zálohová faktura
      Po zaplacení zálohy jsem neobdržela nic, pouze na objednávce dodavatel uvedl: Potvrzuji převzetí zálohy ve výši ... a podpis. DD jsem obdržela až po provedení služby k úhradě zbývající části.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).