Hlavní navigace

DUZP u spedice

  • (neregistrovaný) 86.49.89.---

    14. 9. 2009 14:59

    DObrý den, prosím Vás problematika spediční společnosti:
    Máme vézt zboží z ČR do Německa. Objednáme si přepravní společnost, která nám tuto přepravu uskuteční. Dostaneme fakturu s DPH a s datem uskutečnitelného zdanitelného plnění 30.8.2009 - datumem vystavení 11.9.2009.(a pakliže je fa vystavena v EUR přepočítávám celou fakturu datem 30.8. nebo 14.9?) K nám do firmy se faktura dostane dnes tj. 14.9.2009. Tuto přepravu budeme dále fakturovat společnosti, která si u nás tuto službu objednala. Konkrétně do Německa. Bude na naší vystavené faktuře DUZP dnešní datum tj. 14.9.2009=tj. datum, kdy jsem obdrželi fakturu? Přijatou fakturu-nárok uplatnit DPH mohu za srpen? Tápu :-(

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2009 14:37

      ucetni007

      Re: DUZP u spedice
      Dobrý den, tím, že přefakturováváte nakoupenou přepravu, dostáváte se sami do postavení spedice a pohlížíte na tuto službu, jakoby ste ji sami uskutečňovali. Pokud se jedná o přepravu pro ORD v Německu, započatou v ČR a ukončenou v DE, pak místem plnění bude země DIČ poskytnutého německým příjemcem služby (podle § 10/2 ZDPH). Z tohoto důvodu osvobozujete na principu reverse-charge. Povinnost přiznat poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko stanovuje § 24a, který říká, že je to ke dni uskutečnění (30.8.2009) nebo ke dni přijetí úplaty, podle toho, co bylo dříve. Z tohoto důvodu vykážete toto plnění v ř. 21 DAP za měsíc 08/2009 a kurz přepočtu pro účely DPH v souladu s § 4/4 ZDPH bude ke dni 30.8.2009. Faktura v účetnictví bude mít přepočet podle kurzu, jaký máte stanoven ve své vnitřní směrnici.
      Datum uskutečnění plnění je 30.8.09.

    • 16. 9. 2009 9:54

      NV (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: DUZP u spedice
      Dobrý den, moc Vám děkuji...reverse charge je mi naprosto jasný...já teď tuto společnost budu přebírat...dříve ho účtovala účetní firma s daňovými poradci. V loňském roce postupovali ohledně DUZP podle par. 21 odst. 7 písmeno j)-jako u přefakturací.(jenže ten letos už vypadl).Já Vím, že na tuto činnost musíme pohlížet, jako, kdybychom sami přepravu jeli - určujeme místo plnění, nenahlížím na to jako na zprostředkovatelskou činnost, kde bych asi posltupovala pode par. 9 ZDPH, takže bych místo plnění považovala za místo, kde máme sídlo-tedy ČR. Ale potom leckdy nejsme schopni vystavit fakturu do 15 dnů od vykládky....leckdy přijde faktura až za měsíc...takže bychom museli dělat třeba každý měsíc dodatečné přiznání k DPH.U faktur vydaných jsem už také pochopila, že pro přepočet faktury použiji kurz vystavení fa, a pro přepočet DPH použiji datum zdanitelného plnění. U přijatých fa je to také tak? Většinou přijaté fa (od tuzemského dopravce) v EURECH mají uvedený kurz nebo tam mají přepočet na Kč, ale účetní, která mi bude předávat a říkala, že někdy tam není ekvivalent v CZK a že také tápala, jak přepočítávat :-) TAkže sice s Vámi naprosto souhlasím, že DUZP je místo vykládky....ale zase zákonodárci nemysleli na speditéry.Nejsme schopni to stihnout, ono už ti dopravci mohou mít problémy, čekají než se jim řidič vrátí se všemi potřžebnými podklady (CMR atd.), pak to musí vyfakturovat, pak náhodou nejdou dva tři dny na poštu a k nám to doleze bůhví kdy. Takže moc ráda bych to dělala podle Vaší rady :-), ale nemám moc šancí. Nyní faktury vystavuje jednatel, tak jak byl zvyklý z loňska...a ješt se mu vždy DUZP rovná datumu vystavení...tak mu to řekli v té účetní firmě. Děkkuji moc, pokud budete mít pro mě ještě nějaké rady, budu ám vděčná.

    • 16. 9. 2009 10:10

      NV (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: DUZP u spedice
      >Myslíte, že bych mohla použít par. 21 odst. 6 písmeno i) ? DUZP je den poskytnutí služby třetí osobě? no komitent a komisionář..to asi nebude to pravé...
      >
      >

    • 18. 9. 2009 18:29

      ucetni007

      Re: DUZP u spedice
      Dobrý den, omlouvám se za opožděnou reakci, ale v práci mám takový blázinec, že vůbec nebyl čas. Já Vás musím trochu opravit. Zde totiž nejde o "přeúčtování" tuzemského zdanitelného plnění a proto neplatí (ani v minulosti neplatila) pravidla pro přeúčtování. Máte pravdu, že § 21/7/j - den zjištění přeúčtované částky ze zákona vypadl a působí to nemalé potíže všem přeúčtovávajícím plátcům, zde ale nejde o přeúčtování a už vůbec o zdanitelné plnění. Jestliže spediční firmy neuskutečňují přepravu vlastními dopravními prostředky, ale zajišťují přepravu pro objednatele, vstupují mezi objednatele přepravy a dopravce a dochází při plnění závazků k uzavření dvou typů smluv. Nejčastěji se uzavírá smlouva o přepravě věci podle § 610 a dále ObchZ, což znamená, že se spedice zavazeuje obstarat nebo zajistit přepravu vlastním jménem a na vlastní účet. Jednání vlastním jménem a na vlastní účet není v žádném případě zprostředkování přepravy, ale její uskutečnění. Nemůžeme pak nikdy hovořit o přeúčtování, pokud je uzavřena takováto smlouva. Posuzujete to jak jsem napsal - jako Vámi uskutečněnou službu a u služby s místem plnění mimo tuzemsko nebude DUZP, ale jen DUP - den uskutečnění plnění. Musíte jít na § 24a, který stanoví den povinnosti přiznat toto plnění. Kdyby šlo o plnění zdanitelné (s místem plnění v tuzemsku), určovalo by se podle obecného § 21/5 pro služby - tedy dnem poskytnutí nebo vyst.DD.
      Pochopitelně bez uzavřené smlouvy o přepravě věci by u zdanitelného plnění mohlo k přeúčtování na někoho jiného dojít, pak by se postupovalo, jak popisujete, to ale není činnost spedice, ale klasické přeúčt.služby. To ale opět nejde použít u služeb s místem plnění mimo ČR.
      Snad jsem to popsal srozumitelně.

    • 20. 9. 2009 10:46

      NV (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: DUZP u spedice
      Moc Vám děkuji za velmi seriozní odpověď. POptala jsem se jednatele a opravdu skutečně má sepsány smlouvy o zajištění přepravy vlastním jménem. Takže skutečně musíme daň přiznat v den vykládky? Tz., že se mi (moje vydané faktury) v přiznání k DPH musí objevit vtom měsíci, kdy byla vykládka? Budu tedy dělat každý měsíc dodatečné? Moc se omlouvám za moji případnou natvrdlost, ale pochopila jsem Vás tedy správně? Děkuji Vám moc za trpělivost.PS: A za zpožděné reakce netřeba se omlouvat, jsem moc vděčná.

    • 20. 9. 2009 18:08

      ucetni007

      Re: DUZP u spedice
      Bohužel tady není úniku, ZDPH tady jasně stanovuje den uskutečnění služby, vystavení DD nebo přijetí úplaty jako den povinnosti přiznat toto plnění. Řešení je zatlačit na přepravce, aby fakturovali dříve. Také pokud se jedná o osvobozenou přepravu do EU, pak i když přiznáte o měsíc déle, správce daně nemá co doměřovat, a tak by mohl dát max. pokutu za neplnění povinností nepeněžité povahy, ta ovšem musí být úměrná prohřešku, takže bych v tomto případě ani dodatečné přiznání nepodával. Mějte se prima.

    • 20. 9. 2009 20:26

      NV (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: DUZP u spedice
      >>>V 95% opravdu fakturujeme do EU, takže si samozřejmě neposouváme platby DPH o měsíc dál. Občas se fakturuje tuzemské firmě...tak, tam tedy zkusíme přitlačit na pilu....nicméně tlačit můžeme a možná nám to bude stejně k ničemu. :-)
      děkuji Vám moc a hezký večer

      >>>Bohužel tady není úniku, ZDPH tady jasně stanovuje den
      >uskutečnění služby, vystavení DD nebo přijetí úplaty
      >jako den povinnosti přiznat toto plnění. Řešení je
      >zatlačit na přepravce, aby fakturovali dříve. Také pokud
      >se jedná o osvobozenou přepravu do EU, pak i když
      >přiznáte o měsíc déle, správce daně nemá co doměřovat, a
      >tak by mohl dát max. pokutu za neplnění povinností
      >nepeněžité povahy, ta ovšem musí být úměrná prohřešku,
      >takže bych v tomto případě ani dodatečné přiznání
      >nepodával. Mějte se prima.

    • 20. 9. 2009 10:46

      NV (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: DUZP u spedice
      Moc Vám děkuji za velmi seriozní odpověď. POptala jsem se jednatele a opravdu skutečně má sepsány smlouvy o zajištění přepravy vlastním jménem. Takže skutečně musíme daň přiznat v den vykládky? Tz., že se mi (moje vydané faktury) v přiznání k DPH musí objevit vtom měsíci, kdy byla vykládka? Budu tedy dělat každý měsíc dodatečné? Moc se omlouvám za moji případnou natvrdlost, ale pochopila jsem Vás tedy správně? Děkuji Vám moc za trpělivost.PS: A za zpožděné reakce netřeba se omlouvat, jsem moc vděčná.

    • 25. 9. 2009 7:36

      sipka (neregistrovaný) 193.85.179.---

      Re: DUZP u spedice
      Dobrý den. Prosím má k tomuto tématu dotaz.
      Vykládka dle objednávky 9.9.2009. DUZP 9.9.2009, musím vystavit fakturu do 15 dnů od data vykládky.
      Děkuji Marta

    • 25. 9. 2009 18:10

      NV (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: DUZP u spedice
      Dobrý den Marto, již se s tímto problémem pachtím strašně dlouho a stále prostě narážím na dva názorové proudy. Děláte čistou spedici? Strašně moc názorů od lidí z praxe ze spedice...většina mi tvrdí, že DUZP až mi přijde faktura od dopravce...prý bychom měly mít v ruce potvrzené papíry o vykládce...už jsem z toho vážně trochu zoufalá. POdívejte se i na www.jedemevtomspolu.cz, tam jsem také zadávala dotaz a opět dva názory :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).