Hlavní navigace

Peněžitá pomoc v mateřství u OSVČ

• (neregistrovaný) 62.201.18.---

8. 7. 2011 19:49

Dobrý den,
    jsem OSVČ a od konce srpna budu mít nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství. Stále ale nevím, jak si mám vysvětlit podmínku pro vyplácení této dávky, která zní "že tato dávka nahrazuje příjem a pro její pobírání nesmí OSVČ osobně vykonávat činnost". Během pobírání PPM a posléze rodičovkého příspěvku neplánuji ukončit svoji živnost. Nemám žádné zaměstnance a s živností mi pomáhá manžel, který ale není vedený jako spolupracující osoba. Jak se mám zachovat během pobírání PPM, tak abych splňovala podmínky zákona? Postačí když při případné kontrole můj manžel dosvěčí, že mi s živností vypomáhá nebo se musí přihlásit na živnostenský úřad jako osoba spolupracující? A jak nakládat s příjmy z živnosti, které budu mít během pobírání PPM, když zákon říká "že dávka nahrazuje příjem". Předem děkuji za odpověd.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 7. 2011 20:17

autorka

Dobrý den,

činnost nesmíte po dobu pobírání PPM vykonávat Vy osobně. Znamená to, že podnikáte prostřednictvím spolupracující osoby nebo zaměstnance. Ve Vašem případě prostřednictvím spolupracujícího manžela (musí být registrován jako spolupracující osoba), případně musíte prokázat, že jste tuto činnost po dobu PPM nevykonávala (například faktury vystavíte až  po ukončení PPM, což lze prakticky uskutečnit na základě dohody s klientem a samozřejmě jen u některých druhů podnikatelských činností). 

Dagmar Kučerová  ::)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).