Hlavní navigace

Infarkt v pracovní době

• (neregistrovaný) 95.173.73.---

15. 9. 2009 10:23

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, zaměstnanec v pracovní době dostal v autě infark a nyní je v nemocnici. Předpokládám, že se to nebude řešit jako pracovní úraz, ale 100 % jistá si tím nejsem, na OSSZ mi moc nepomohli, mohli byste mi někdo poradit jak tuto situaci řešit nebo na koho se s tímto problémem obrátit. Nevím, zda mám sepisovat nějaký protokol apod. Děkuji moc za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2009 11:35

... (neregistrovaný) 193.86.121.---

Re: Infarkt v pracovní době
      Zkopírován odborný článek z října 2008:
      Infarkt je zásadně onemocněním, avšak za určitých okolností může být kvalifikován jako úraz, a nastal-li v souvislosti s pracovním procesem, jako úraz pracovní.
      K tomu, aby infarkt myokardu byl uznán jako pracovní úraz, musí být splněny tyto podmínky (podmínky úrazového děje):
      • náhlé vypětí sil, velká námaha a nezvyklé úsilí, kdy pracovní úkon přesahuje hranici obvyklé, každodenně vykonávané práce,
      • obvykle těžká práce, konaná však za nepříznivých okolností, nebo
      • práce, na níž organismus zaměstnance není uzpůsoben nebo na kterou zaměstnanec svými fyzickými schopnostmi nestačí.
      Bezprostřední příčinou infarktu je tedy psychické nebo fyzické trauma vzniklé na základě výše uvedené situace. Tyto právní a medicínské zásady byly formulovány v soudním rozhodnutí R 27/1962 a ve stanovisku R 11/1976. V souladu s tímto výkladem posuzují soudy stejně námahu z tělesné práce i námahu z duševní práce.
      Za nepříznivé okolnosti se považují např. nepříznivý momentální zdravotní stav zaměstnance, špatné počasí, neobvyklá poloha či pohyb při práci.
      K takovému mimořádnému psychickému vypětí musí ovšem dojít při plnění pracovních úkolů či v přímé souvislosti s ním. Nemůže být proto pracovním úrazem náhlá cévní příhoda, která byla vyvolána tím, že nadřízený zaměstnanec nepříznivě hodnotil zaměstnance a odvolal jej z funkce, neboť k poruše zdraví tu nedošlo v důsledku duševního vypětí vyvolaného nadměrným pracovním zatížením.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).