Hlavní navigace

Nárok na lékaře v pracovní době

 • (neregistrovaný) 89.103.26.---

  15. 9. 2009 16:14

  Dobrý den
  1). Potřebovala bych se zeptat zda je zaměstnavatel ze zákona povinen poskytnout zaměstanci placené - či jiné volno,když chodí darovat krev. Popřípadě kolikrát do roka má na to zaměstnanec nárok.
  2). Je zaměstnavatel povinem zaměstanci poskytnou placené či jiné volno na ošetření u lékaře během pracovní doby, pokud dělá zaměstnanec tří směnný provoz a kolikrát za měsíc/rok.

  Děkuji za odpověď

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 9. 2009 17:48

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: nárok na lékaře v pracovní době
   >Dobrý den
   >1). Potřebovala bych se zeptat zda je zaměstnavatel ze
   >zákona povinen poskytnout zaměstanci placené - či jiné
   >volno,když chodí darovat krev. Popřípadě kolikrát do
   >roka má na to zaměstnanec nárok.

   § 203 Jiné úkony v obecném zájmu:
   Pracovní volno k činnosti dárce při odběru krve a při aferéze; přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

   >2). Je zaměstnavatel povinem zaměstanci poskytnou
   >placené či jiné volno na ošetření u lékaře během pracovní
   >doby, pokud dělá zaměstnanec tří směnný provoz a
   >kolikrát za měsíc/rok.

   ano,nárok na nezbytně nutnou dobu a pokud bylo vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu


   >Děkuji za odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).