Hlavní navigace

Rodičovská D a neschopnost

 • (neregistrovaný)

  17. 9. 2009 7:44

  ženě končí RD do 3 let věku, do práce nenastoupí, má vystavenu neschopnost, je znovu těhotná. Má nárok na náhradu mzdy od firmy za 14 dnů PN a pak dále na nemocenskou? Z čeho se jí vypočte průměr pro náhradu a základ pro nem.dávku, když neměla poslední dobou žádný příjem?Děkuji moc.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2009 7:54

   xy5

   Re: rodičovská D a neschopnost
   Záleží na tom, kdy má vystavenou PN a kdy končí RD
   pokud těch 14 KD zasahuje do RD, potom zam-tel náhr. mzdy platit nebude, pokud je vystavena PN po RD (nebo částečně zasahuje do RD), platíte náhradu mzdy za PD (od 4. PD), kdy měla pracovat (je to stejné jako u ostatních zam-ců). Za dobu RD náhrada mzdy za nemoc nenáleží (pokud by tam neschopenka datumově zasahovala) - neměla pracovat.
   Velmi záleží na tom, jak máte sepsanou žádost - do kdy žádala o rodič. dovolenou. Ze zákona je max. do 3 let dítěte, takže by měla (pokud to tak má napsané) nastoupit 1. prac. den po 3. narozeninách dítěte.
   budete vycházet z pravděp. výdělku
   od 15. dne bude platit OSSZ /IV. díl PN/
   vyplníte přílohu k žádosti
   Nemá-li zam-ec v v RO 12 kal.měs. před vznikem soc. události VZ nebo jsou-li v tomto RO jen vyl. doby, je RO první předchozí kal. rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 KALENDÁŘNÍCH dnů, jimiž se dělí VZ.
   Je třeba rozvážně postupovat - RO tedy může být po mat. dovolené, kdy čerpala dovolenou (pokud to dá alespoň 30 kal. dnů), pokud ne, půjdete třeba až před minulou PPM.

  • 17. 9. 2009 8:04

   naďa (neregistrovaný) 88.83.164.---

   Re: rodičovská D a neschopnost
   Děkuji moc. Ještě dotaz-žádost o RD by měla mít písemnou formu nebo je možná ústní dohoda?

  • 17. 9. 2009 8:07

   xy5

   Re: rodičovská D a neschopnost
   já preferuji písemnou, ale jsou výklady, že pokud nepožádá písemně, má se za to, že žádá o RD do 3 let dítěte (tedy následující prac. den po 3. naroz. tohoto dítěte by měla nastoupit zpět do zaměstnání)

  • 17. 9. 2009 8:14

   naďa (neregistrovaný) 88.83.164.---

   Re: rodičovská D a neschopnost
   Děkuji za odpovědi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).