Hlavní navigace

Postup při přijaté platbě v eurech

• (neregistrovaný) 89.29.44.---

18. 9. 2009 10:19

Dobrý den,
    máme nově zřízený euroúčet. Vystavila jsem fakturu v eurech (použila jsme tehdy kurz ČNB) a nyní mi přišla úhrada. A teď nevím jestli mám při párování platby s fakturou použít rovněž kurz ČNB nebo kurz naší banky (KB). Faktura byla vystavna na 88197 euro a nyní přišlo 88196,21 euro.
    Můžete mi někdo poradit jak přesně postupovat? A mohu to někde najít v zákoně? Ať to mám podložené pro šéfa, určitě se bude vyptávat a já s tím nemám vůbec zkušenosti.
    Moc děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2009 10:48

jaha (neregistrovaný) 62.209.212.---

Re: Postup při přijaté platbě v eurech
      Použijte kurz ČNB podle vaší směrnice /denní ap./ viz. Zákon o účetnictví §24 od.7.
      Proč Vám zaplatili o 0,79 EUR méně?

• 18. 9. 2009 11:03

niki (neregistrovaný) 89.29.44.---

Moc děkuji za odpověď. Taky mě to překvapilo, že poslali o 0,79 eur méně. Netuším. Při párování se mě program zeptal, zda má použít haléřové vyrovnání, tak jsem dala ano. Ale při kontrole zaúčtování jsem zjistila, že ono haléřové vyrovnání je přepočteno původním kurzem, který byl nastaven při vystavení faktury. Je to tak správně??
      a ještě jeden dotaz. V čem je euroúčet výhodnější? Šéf mi oznámil že zřídil euroúčet, ale jak sním pracovat a účtovat už musím řešit sama. Děkuji.

• 18. 9. 2009 11:29

jaha (neregistrovaný) 62.209.212.---

U CZK účtu bych dala rozdíl na zaokrouhlení, tady bych zadala zaplacenou částku a zbytek nechala jako neuhrazené. V čem je výhodnější? Záleží na pohybu eura, za kolik jste nakoupili a jakým směrem se bude euro ubírat:-)).

• 15. 2. 2010 17:30

MI (neregistrovaný) 86.49.89.---

moc se omlouvám a zkouším i po dlouhé době se připojit s dotazem. Trápí mě něco podobného jako tazatelku, ale opačně. My máme přijatou fakturu za služby, cena za službu byla sjednána na 270 EUR plus DPH 19% (z roku 2009), celkem k úhradě 321,30 EUR. Na fa je uveden přepočet dle kurzu, uvedený základ daně a DPH. Vše přesně sedí. Ale dodavatel si tam ještě uvedl zaokrouhlení 0,70 EUR, takže k úhradě je celkem 322 EUR. Jednatele to "dopálilo", svým způsobem není žádný důvod k zaokrouhlování eurových faktur (mě by se také nelíbilo, kdyby mi někdo na fa uvedl že cena za zboží je 232 Kč, ale po zaokrouhlení zaplaťte 250 Kč. Tak jednatel zaplatil víceméně na just pouze těch 321,30 EUR.Program se mě také zeptá, zda to chci zaúčtovat na haléřové vyrovnání, ale mě se to trošku příčí, když už se nejedná o haléře. Ale zase evidovat závazek nedohražený o 18 Kč???? Určitě mu to jednatel doplácet nebude, neb poplatek za příkaz je přes 5 EURO. Tak nevím, jak se s tím poprat. Buu vděčná za názor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).