Hlavní navigace

Práce v sobotu-příkazem

  • (neregistrovaný) 85.70.44.---

    18. 9. 2009 17:41

    Dobrý den,dnes kolega dostal nařízeno jít v sobotu do práce,jinak bude mít neomluvenou absenci.Pracuje ve dvousměném provozu.Vedoucí apeloval zákoníkem práce,přesto že kolega prosil že má domluvené něco jiného.je pravda ,že nestíháme plán ,ale má vedoucí takovou moc?Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2009 18:00

      ilča (neregistrovaný) 193.179.44.---

      Re: práce v sobotu-příkazem
      Práce přesčas může být nařízená zaměstnavatelem §93 odst.2 ZP

    • 18. 9. 2009 19:07

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: práce v sobotu-příkazem
      Jakto že ne, vždyť říká, kdy může zaměstnavatel přesčas nařídit a navíc odkazuje na § 91, který také upřesňuje, z jakého důvodu může zaměstnavatel přesčas nařídit. Takže: zaměstnavatel může nařídit přesčas v rozsahu 150 h v kal. roce (celkem může pracovník udělat přesčasů 416 za rok, ale z toho 150 h může být nařízeno, ostatní mohou být dohodnuté). § 91 říká, v kterých případech může být nařízen přesčas na dny klidu - např. v nepřetržitém provoze zástup za pracovníka, který onemocněl apod. To, že je hodně zakázek a nestíhá se, není podle zákoníku důvodem k příkazu přesčasů na víkend, ovšem navzdory těmto omezením to vedoucí řešit musí, protože zakázky musí být pro odběratele zhotoveny, jinak příště nemusí být žádné a jste bez práce všichni. Neochota pracovníků pomocí přesčasů zvládnout zakázky může hrát příště roli při výběru lidí, až tolik zakázek nebude. Buďte rádi, že v dnešní krizi má Vaše firma tolik práce - a Vy tím více peněz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).