Hlavní navigace

Pokračování v odpisech

  • (neregistrovaný) 193.179.141.---

    24. 9. 2009 9:16

    mám dotaz: otec převede na děti nemovitosti v OM, ti budou dále v nemovitosti podnikat, mohou pokračovat v odpisování nemovitosti?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 9. 2009 20:05

      ucetni007

      Re: pokračování v odpisech
      Situace, kdy může poplatník pokračovat v odpisování po jiném poplatníku jsou specifikovány v § 30/10 ZDP. Ve Vašem případě by muselo jít o dědictví.
      Pokud se jedná o jen o bezúplatný převod, jde v podstatě o dar. Od roku 2008 je změna v § 27/1/ch, pokud je majetek nabyt darem, který je od daně darovací osvobozen, nelze ho daňově odepisovat. Vzhledem k tomu, že dar dětěm je od DD osvobozen, odpisovat nemůžete.
      Pokud se jedná o úplatný převod, pak se vyjde z kupní ceny, která bude cenou pořizovací.

    • 29. 9. 2009 6:56

      sarka (neregistrovaný) 193.179.141.---

      Re: pokračování v odpisech
      děkuji za odpověď, ještě v případě, že to je dar a děti budou pokračovat v podnikání v darované nemovitosti, jak je to s daní z příjmu?

    • 29. 9. 2009 10:14

      ucetni007

      Re: pokračování v odpisech
      Omlouvám se, že jsem si hned neuvědomil, že budete v nemovitosti dále podnikat. Situace je pak jiná, podle § 3/4/a ZDP jsou dary v souvislosti s podnikáním předmětem daně z příjmů. Jakmile však jsou předmětem daně z příjmů, nejsou předmětem daně darovací. Z toho vyplývá, že pokud Vám otec daruje nemovitost za účelem pokračování v podnikatelské činnosti, bude předmětem daně z příjmů (půjde o Váš nepeněžní zdanitelný příjem) a budete ji moci následně daňově odpisovat (nevztáhne se na Vás zmíněné omezující ost. § 27). Nebudete pokračovat v odpisování, ale musíte stanovit vstupní cenu podle zvláštního právního předpisu (znalecký posudek) a z té budete daňově odpisovat. Bohužel to bude mít dopad do daně z příjmů (asi ne zrovna malý).
      Výše uvedená situace s osvobozením se týká hlavně darů na provozování zdravotnických a školských zařízení provozovaných FO.

    • 29. 9. 2009 10:20

      sarka (neregistrovaný) 193.179.141.---

      Re: pokračování v odpisech
      >>>>mám dotaz: otec převede na děti nemovitosti v OM, ti
      >>>>budou dále v nemovitosti podnikat, mohou pokračovat v
      >>>>odpisování nemovitosti?
      >>>
      >>>Situace, kdy může poplatník pokračovat v odpisování
      >>>po
      >>>jiném poplatníku jsou specifikovány v § 30/10 ZDP. Ve
      >>>Vašem případě by muselo jít o dědictví.
      >>>Pokud se jedná o jen o bezúplatný převod, jde v
      >>>podstatě o dar. Od roku 2008 je změna v § 27/1/ch,
      >>>pokud je
      >>>majetek nabyt darem, který je od daně darovací
      >>>osvobozen, nelze ho daňově odepisovat. Vzhledem k
      >>>tomu, že
      >>>dar dětěm je od DD osvobozen, odpisovat nemůžete.
      >>>Pokud se jedná o úplatný převod, pak se vyjde z kupní
      >>>ceny, která bude cenou pořizovací.
      >>
      >>


      Děkuji Vám za odpověď.

      >>děkuji za odpověď, ještě v případě, že to je dar a
      >>děti budou pokračovat v podnikání v darované
      >>nemovitosti,
      >>jak je to s daní z příjmu?
      >
      >Omlouvám se, že jsem si hned neuvědomil, že budete v
      >nemovitosti dále podnikat. Situace je pak jiná, podle §
      >3/4/a ZDP jsou dary v souvislosti s podnikáním
      >předmětem daně z příjmů. Jakmile však jsou předmětem daně z
      >příjmů, nejsou předmětem daně darovací. Z toho vyplývá,
      >že pokud Vám otec daruje nemovitost za účelem
      >pokračování v podnikatelské činnosti, bude předmětem daně z
      >příjmů (půjde o Váš nepeněžní zdanitelný příjem) a
      >budete ji moci následně daňově odpisovat (nevztáhne se na
      >Vás zmíněné omezující ost. § 27). Nebudete pokračovat v
      >odpisování, ale musíte stanovit vstupní cenu podle
      >zvláštního právního předpisu (znalecký posudek) a z té
      >budete daňově odpisovat. Bohužel to bude mít dopad do
      >daně z příjmů (asi ne zrovna malý).
      >Výše uvedená situace s osvobozením se týká hlavně darů
      >na provozování zdravotnických a školských zařízení
      >provozovaných FO.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).