Hlavní navigace

Zástup za mateřskou a pracovní smlouva

  • (neregistrovaný) 195.39.45.---

    24. 9. 2009 11:12

    Dobrý den,
    Musím uvést do smlouvy pro zástup za mateřskou, že jde opravdu o zástup za mateřskou a na jak dlouho? Nebo to nemusím limitovat. Vzhledem k tomu, že může být sml. na dobu určitou jen na 2 roky a pak na neurčito, tak předpokládám, že by mělo být ve smlouvě, že je to zástup na 3 roky a pak tedy nebude moci zaměstnanec nárokovat po 2 letech dobu neurčitou. Je tomu tak? Můžu jí dát smlouvu na dobu určitou na 3 roky, když je to zástup?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 9. 2009 11:50

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Zástup za mateřskou a pracovní smlou
      Máte v tom neskutečný guláš. Jednak zástup za MD a RD je výjimkou, kdy se nemusí dodržet doba určitá 2 roky - § 39, odst. 3, písm. b).
      Dále zaměstnanec si nikdy nemá co nárokovat smlouvu na dobu neurčitou, je to pouze na rozhodnutí zaměstnavatele.
      Zástup je vhodné ve smlouvě limitovat nikoliv datem , nýbrž událostí - tedy zástup za MD paní xy., dále prodloužení prac. smlouvy - po dobu RD paní XY atd. Čili, když pomine sjednaný důvod, smlouva sama skončí uplynutím sjednané doby. Pokud dáte smlouvu na 3 roky a paní si třeba požádá o RD jen na rok - tak co budete s tou pracovnicí dělat ? Budete jí muset dát výpověď s odstupným.

    • 24. 9. 2009 12:10

      PA (neregistrovaný) 195.39.45.---

      Re: Zástup za mateřskou a pracovní smlou
      Děkuji, máte pravdu.
      A co když se rozhodne nastoupit posléze na další MD a pak RD? Bude se to rovněž na její smlouvu vstahovat? NEbo budu mustet napsat dodatek.

    • 24. 9. 2009 12:20

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Zástup za mateřskou a pracovní smlou
      Ano vždycky budete muset dělat dodatek, protože další MD a RD je už zase jiná událost.

    • 24. 9. 2009 12:35

      Jíťa (neregistrovaný) 193.165.74.---

      Re: Zástup za mateřskou a pracovní smlou
      >>>>Dobrý den,
      >>>>Musím uvést do smlouvy pro zástup za mateřskou, že
      >>>>jde
      >>>>opravdu o zástup za mateřskou a na jak dlouho? Nebo
      >>>>to
      >>>>nemusím limitovat. Vzhledem k tomu, že může být sml.
      >>>>na dobu určitou jen na 2 roky a pak na neurčito, tak
      >>>>předpokládám, že by mělo být ve smlouvě, že je to
      >>>>zástup
      >>>>na 3 roky a pak tedy nebude moci zaměstnanec
      >>>>nárokovat
      >>>>po 2 letech dobu neurčitou. Je tomu tak? Můžu jí dát
      >>>>smlouvu na dobu určitou na 3 roky, když je to zástup?
      >>>
      >>>Máte v tom neskutečný guláš. Jednak zástup za MD a RD
      >>>je výjimkou, kdy se nemusí dodržet doba určitá 2 roky
      >>>- § 39, odst. 3, písm. b).
      >>>Dále zaměstnanec si nikdy nemá co nárokovat smlouvu
      >>>na
      >>>dobu neurčitou, je to pouze na rozhodnutí
      >>>zaměstnavatele.
      >>>Zástup je vhodné ve smlouvě limitovat nikoliv datem ,
      >>>nýbrž událostí - tedy zástup za MD paní xy., dále
      >>>prodloužení prac. smlouvy - po dobu RD paní XY atd.
      >>>Čili,
      >>>když pomine sjednaný důvod, smlouva sama skončí
      >>>uplynutím sjednané doby. Pokud dáte smlouvu na 3 roky
      >>>a paní
      >>>si třeba požádá o RD jen na rok - tak co budete s tou
      >>>pracovnicí dělat ? Budete jí muset dát výpověď s
      >>>odstupným.
      >>
      >>Děkuji, máte pravdu.
      >>A co když se rozhodne nastoupit posléze na další MD a
      >>pak RD? Bude se to rovněž na její smlouvu vstahovat?
      >>NEbo budu mustet napsat dodatek.
      >
      >Ano vždycky budete muset dělat dodatek, protože další
      >MD a RD je už zase jiná událost.

    • 24. 9. 2009 12:40

      Jíťa (neregistrovaný) 193.165.74.---

      Re: Zástup za mateřskou a pracovní smlou
      Ještě si ošetřete dobu, kdy by čerpala původní zaměstnankyně dovolenou mezi MD a RD (na kterou má nárok podle § 217 odst.5)! Pokud ji nebudete mít zmíněnou, tak by se té zastupující mohla pracovní smlouva změnit na dobu neurčitou!

    • 24. 9. 2009 13:21

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Zástup za mateřskou a pracovní smlou
      a RD3 roky
      >>>>>a paní
      >>>>>si třeba požádá o RD jen na rok - tak co budete s tou
      >>>>>pracovnicí dělat ? Budete jí muset dát výpověď s
      >>>>>odstupným.
      >>>>
      >>>>Děkuji, máte pravdu.
      >>>>A co když se rozhodne nastoupit posléze na další MD a
      >>>>pak RD? Bude se to rovněž na její smlouvu vstahovat?
      >>>>NEbo budu mustet napsat dodatek.
      >>>
      >>>Ano vždycky budete muset dělat dodatek, protože další
      >>>MD a RD je už zase jiná událost.
      >
      >Ještě si ošetřete dobu, kdy by čerpala původní
      >zaměstnankyně dovolenou mezi MD a RD (na kterou má nárok
      >podle § 217 odst.5)! Pokud ji nebudete mít zmíněnou, tak
      >by se té zastupující mohla pracovní smlouva změnit na
      >dobu neurčitou!

      Ale samozřejmě, že buď paní musí udělat ještě před rodičovskou další dohodu - zástup po dobu řádné dovolené a potom teprve dohodu - prodloužení smlouvy po dobu RD. Ale pokud dá jen po dobu MD, tak dnem skončení MD skončí pracovní poměr zastupující zaměstnankyni, není důvod, aby se jí měnil na dobu neurčitou. U nás např. nemůže po dobu řádné dovolené jakéhokoliv pracovníka být sjednán zástup, takže my dáváme smlouvu na dobu MD, potom, pokud si pracovnice požádá o čerpání řádné dovolené, bohužel je zástup na pracáku, po vyčerpání dovolené pak zastupující pracovnici znovu přijmeme na zástup za RD. Pokud si ovšem pracovnice nepožádá o čerpání řádné dovolené, tak dáváme smlouvu na zástup za MD a následně dohodou prodlužujeme na zástup po dobu čerpání RD. Pokud si to ohlídáte, tak se vám nikdy nemůže stát, že se někomu změní doba určitá na neurčitou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).