Hlavní navigace

Dph a technické zhodnocení budovy

  • (neregistrovaný) 88.101.219.---

    24. 9. 2009 12:09

    Prosím o radu: v majetku je budova, která dříve sloužila jako dílna. Majitel ji přestavuje na byty, které chce pronajímat. Úpravy si dělá dle projektu sám. Faktury na mat. jsou s 19% dph, mohu je uplatnit? Skutečně to mohu účtovat jako tech. zhodnocení ?
    Děkuji za Vaše názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 9. 2009 12:15

      Vaio (neregistrovaný) 83.240.74.---

      Re: dph a technické zhodnocení budovy
      DPH uplatnit můžete.
      Jako technické zhodnocení účtovat MUSÍTE. Mění se chrakter, nejde jen o opravy.

    • 27. 9. 2009 19:28

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: dph a technické zhodnocení budovy
      Zřejmě budete pronajímat byty neplátcům, pak ale nemáte nárok na odpočet daně při přestavbě = technickém zhodnocení.
      Pokud by jste obhájili, že přestavba byla původně pro účely zakládající nárok na odpočet daně, pak budete muset při (domnívám se nutné) rekolaudaci na byty (v souvislosti se změnou účelu použití původní přestavby) provést úpravu odpočtu daně podle § 78 zákona o DPH, která se provádí v řádném daňovém přiznání za poslední zdaňovací období kalendářního roku, ve kterém k této změně použití došlo. Uplatněné DPH by jste tedy byli povinni vrátit.

    • 28. 9. 2009 1:59

      ja (neregistrovaný) 88.101.219.---

      Re: dph a technické zhodnocení budovy
      Promiňte, asi jsem úplně nechápavá. Rozhodně jde o TZ. Rozhodnutím staveb.úřadu o změně stavby jde o změnu charakteru stavby. OK. S DPH jsem v koncích. V povolení se píše o stavebních úpravách za účelem vzniku nových byt. jednotek. Čiliže proč nemohu uplatnit alspoň 9% DPH? Rozměry v této chvíli, bohužel, nevím, ale pokud budou odpovídat soc. bydlení, proč ne 9%? Jaké DPH se uplatňuje pro výstavbu ostatních bytů (ne soc.bydlení) a dle kterého § ??? Co dělat v případě, že 19% DPH už bylo cca rok uplatňováno??!!!! Díky za Vaši trpělivost a snahu....to bude malér....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).