Hlavní navigace

Výpověď

• (neregistrovaný) 193.85.172.---

24. 9. 2009 14:00

Dobrý den, potřebuji poradit, mám uzavřenou nájemní smlouvu na neb.prostor, ve kterém provozuji kosm.služby a nyní bych chtěla v tom samém prostoru (v té samé místnosti) provozovat manikúru.Majitelka mi sdělila, že nepřichází v úvahu,neboť si mohu v tom samém objektu pronajmout stůl - místo,kde bych mohla manikúru provádět.Ale to bych musela mít další smlouvu na pronájem a platit o to víc peněz, tudíž bych se dostala na nějakých 6.500,-měsíčně, což je pro mě neúnosné, neboť jsem v začátcích a jsem ráda, že nyní si vydělám alespoň na nájem v kosmetice, nic víc.Samozřejmě to je můj problém, ale mám možnost pronájmu místnosti,kde bych mohla obě služby provádět a za menší nájem.Jak mám nyní vypovědět smlouvu? Mám 3 měsíční výpověď, myslím si,že dohodou se nedomluvíme, pokud bych zaslala doporučeně výpověď, začne běžet od 1.následujícího měsíce nebo začne platit až následující 1. den v měsíci, kdy si dotyčná převezme poštu? Děkuji Katka.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 9. 2009 14:46

... (neregistrovaný) 193.86.121.---

Re: výpověď
      Jde o jednostranně adresný právní úkon, který aby vyvolal zamýšlené právní účinky (běh výpovědní lhůty a zánik nájmu), musí dojít druhému subjektu. K počítání času zkopírován odborný text rozvádějící §122 občanského zákoníku:

1) U lhůt určených podle dnů platí:
      a) Počátek lhůty je dán počátkem dne, který následuje po události, jež je rozhodující pro její počátek. Termín "událost" je nutno chápat extenzivně a rozumět jím i jinou skutečnost, např. uzavření smlouvy, nabytí její účinnosti.
      b) Lhůta běží tolik dní, na kolik byla stanovena, a konec lhůty je určen dnem, který je podle počtu dnů posledním dnem lhůty.

1) U lhůt určených podle týdnů platí:
      a) Počátek lhůty se stanovuje stejně jako při počátku lhůty počítané podle dnů, i když obč. zákoník tuto zásadu výslovně neformuluje.
      b) Konec lhůty připadá na den, jež se pojmenováním shoduje se dnem, na který připadla skutečnost, od níž lhůta počíná).

1) U lhůt určených podle měsíců a let platí:
      a) Počátek lhůty je dán zcela stejně jako u ostatních lhůt určených podle dnů a týdnů.
      b) Konec lhůty připadá na den, který se číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od ní lhůta počíná. U těchto lhůt by se mohlo stát, že konec lhůty připadne na dne, který kalendář nezná. V takovém případě připadne konec lhůty na poslední den příslušného měsíce.

V § 122 odst. 1 se dále stanoví, že polovinou měsíce se rozumí 15 dnů, což platí ve všech měsících, bez zřetele na jejich skutečnou délku. Dále lze z tohoto principu vyvodit, že za střed měsíce je třeba považovat 15. den. Zákon ovšem neurčuje, jak je třeba postupovat, jestliže je lhůta určena na jeden či několik měsíců a polovinu měsíce. Podle převažujícího stanoviska je správné počítat nejprve celé měsíce a nakonec zbývajících 15 dnů.

Připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.

• 24. 9. 2009 15:08

Kačka (neregistrovaný) 193.85.172.---

Mohu tedy dnes zaslat výpověď s tím,že nájem ukončuji k 31.12.2009?????????????

• 24. 9. 2009 15:20

... (neregistrovaný) 193.86.121.---

Ano, pokud 1. den lhůty (tj. den po doručení pronajímateli) bude nejpozději 30.9.

• 25. 9. 2009 8:40

Kačka (neregistrovaný) 193.85.172.---

Děkuji moc za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).