Hlavní navigace

Zaměstnanec nepřišel do práce

  • (neregistrovaný) 90.179.132.---

    25. 9. 2009 6:15

    Dobrý den,
    zaměstnanec včera nepřišel do práce a vůbec o sobě nedal vědět.
    Jak máme prosím postupovat?
    A co když nepřijde ani dnes, po kolika dnech neomluvené absence mu můžeme dát výpověď za hrubé porušení kázně?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 9. 2009 8:26

      jíťa (neregistrovaný) 193.165.74.---

      Re: zaměstnanec nepřišel do práce
      Mrkněte na příspěvek "písemná výtka pro zaměstnance". Můžete mu poslat tento dopis-já to posílám většinou obyčejně, aby ho dostal a zatím se vždy všichni velice rychle dostavili. Okamžité zrušení dle § 55 je tak všeobecně možné dát po 5 dnech neomluvené absence. Můžete-li skončit jinak, třeba ve zkušební době, promyslete to. Pokud skončí podle § 55, musíte to uvést do potvrzení o zaměstnání (§ 313 ZP) a nemá pak nárok na podporu. Záleží na vašem posouzení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).