Hlavní navigace

Ocenění inventury

• (neregistrovaný) 212.96.169.---

25. 9. 2009 8:38

Dobrý den, prosím o radu. Mám za úkol vyřešit ocenění inventury výrobního podniku (nedokončená výroba,výrobky). Vím, že je nutné zakalkulovat přímý materiál,přímé mzdy,ostatní přímé náklady a výrobní a režijní náklady. Kalkulaci výrobních a režijních nákladů mám vytvořenou na základě výsledků loňského roku. Ale co mi dělá potíže je ocenění přímého materiálu. Firma účtuje o zásobách způs.B, ve směrnicích má napsáno,že k ocenění používá metodu FIFO. Netuším, jak vyčíslit hodnotu použitého materiálu. Skladová evidence sice je,ale bez cen,takže k dispozici mám pouze ceny z faktur za materiál.
    Moc děkuji za jakékoliv reakce!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 9. 2009 11:16

bezuma (neregistrovaný) 212.111.5.---

Re: Ocenění inventury
      Jestli v provozu podniku vzniká nedokončená výroba (služba, která přechází do více zdaňovacích období) a výrobky, neobejdete se bez vedení účetnictví na zakázky. My máme jenom nedokončenou výrobu a zavedli jsme nakupování materiálu přímo na zakázky. Pak můžete účtovat dodavatelskou fakturu na 501xxx a na zakázku,
      a víte vždy, jaké máte přímé náklady.
      Jestli ale máte i výrobky, pak si myslím, že se neobejdete bez skladové evidence A - výdejka na konkrétní výrobek v ceně jak uvádíte FIFO (doporučovala bych vám ale zavést průměrné ceny abyste nemusela při každé změně ceny zakládat novou skladovou kartu).

• 25. 9. 2009 12:57

kviti75 (neregistrovaný) 212.96.169.---

No nevím,jak u nás se zakázkami - materiál se nakupuje ve velkém (nerezové svitky) a spotřebovává se postupně - něco se vyrábí dle konkrétních zakázek, něco na sklad a prodává se postupně podle zájmu zákazníků.
      Skl.evidence A a průměrné ceny by byly určitě nejlepší, ale to půjde zavést podle mého názoru až tak v polovině příštího roku, kdy je ve firmě relativně klid.
      Teď ale co s tou inventurou za letošek? Nevím zda by stačilo vzít průměrné ceny hl. materiálu za celý rok a použít je do ocenění společně s kalkulací dalších nákladů vytvořenou dle výsledků roku 2008...

• 25. 9. 2009 13:09

MB (neregistrovaný) 212.111.5.---

Jak byste tu průměrnou cenu počítala? Každá faktura má jinou cenu a jiné množství. Já bych vzdala cenu z posledního nákupu v roce.Jinak režijní náklady bych udělala také tak.

• 25. 9. 2009 13:14

kviti75 (neregistrovaný) 212.96.169.---

Děkuji za radu. Nějak to prostě musíme dát letos do kupy :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).