Hlavní navigace

OSVČ a nemocenská

• (neregistrovaný) 89.233.139.---

25. 9. 2009 12:19

Dobrý den,
    jsem zaměstnána, pokud bych ukončila pracovní poměr a bezprostředně poté začala pracovat na ŽL, změní se pro mě něco v případě, že se budu "na nemocenské"?
    Příjem na ŽL bych měla shodný, jako hrubou mzdu.
    Platila bych soc. i zdravotní v min. výši.
    Dostávala bych nějakou nemocenskou? A pokud ano, stejnou jako zaměstnanec?
    Na možný úraz při výkonu práce bych se musela připojistit, nebo je také hrazený z odvodů?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 9. 2009 15:40

Vladík (neregistrovaný) 212.20.71.---

Re: OSVČ a nemocenská
      Musíte si platit nejen důchodové OSVČ- to je povinné ale také nemocenské pojištění-dobrovolné, pokud bude v minimální výši, bude tomu odpovídat i výše nemocenské, bude také minimální.

• 25. 9. 2009 15:48

Kamča (neregistrovaný) 89.233.139.---

>>Dobrý den,
      >>jsem zaměstnána, pokud bych ukončila pracovní poměr a
      >>bezprostředně poté začala pracovat na ŽL, změní se
      >>pro
      >>mě něco v případě, že se budu "na nemocenské"?
      >>Příjem na ŽL bych měla shodný, jako hrubou mzdu.
      >>Platila bych soc. i zdravotní v min. výši.
      >>Dostávala bych nějakou nemocenskou? A pokud ano,
      >>stejnou jako zaměstnanec?
      >>Na možný úraz při výkonu práce bych se musela
      >>připojistit, nebo je také hrazený z odvodů?

>Musíte si platit nejen důchodové OSVČ- to je povinné
      >ale také nemocenské pojištění-dobrovolné, pokud bude v
      >minimální výši, bude tomu odpovídat i výše nemocenské,
      >bude také minimální.

Chtěla jsem platit sociální 29,6% z vyměřovacího základu (polovina z daňového základu?) a 13,5% zdravotní pojištění. Je v tom zahrnuta ta nemocenská?
      Jak vysoké nemocenské si musím platit, abych měla stejné nároky zaměstnanec? A znamená to, že když by byl daňový paušál 50%, vyměřovací základ je pak 25% z příjmu, a abych měla stejnou nemocenskou, musím platit vyšší (čtyřnásobné?) odvody?

• 8. 10. 2009 13:46

Annna (neregistrovaný) 88.102.2.---

Řeším stejný případ. Přešla jsem na ŽL. Na OSSZ jsem se přihlásila k účasti na nemocenském pojištění OSVČ. Minimálně se musí hradit Kč 59,--, pokud se kterýkoli měsíc třebas jen zpozdo platba, nemocenské pojištění zaniká. Na to pozor! Ptala jsem se na případ mateřské, ale myslím že to bude s nemocenskou obdobné. Bylo mi řečeno, že musím být pojištěna jako OSVČ minimálně 183 dní aby mi nárok vůbec vznikl. A když budu posílat minimum 59kč a pak jednorázově doplatím částku tak aby mi za posledních 12 měsíců vyšlo průměrně na jeden měsíc 1 000,-- budu mít šanci si sáhnout na nejvyšší mateřskou, která jde, tzn. cca 28 000,--. Slušné že?
      Blíže tady př6.: http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecne-cinne/davky/vypocet_davek_nemocenskeho_pojisteni_osvc_2009_03_25.htm
      je tam psáno i o nemocenské

• 19. 1. 2010 15:08

LenkaD (neregistrovaný) 78.110.211.---

Nevíte prosím někdo, zda platba nemocenské je daňově uznatelný náklad v DE ? Díky

• 20. 1. 2010 17:48

Maxx (neregistrovaný) 89.203.211.---

Není. Od té doby, co není daňově uznatelné sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).