Hlavní navigace

OSVČ a mateřská

• (neregistrovaný) 89.233.139.---

25. 9. 2009 12:20

Dobrý den,
    jsem zaměstnána, pokud bych ukončila pracovní poměr a bezprostředně poté začala pracovat na ŽL, změní se pro mě něco v případě, že se půjdu na mateřskou?
    Příjem na ŽL bych měla shodný, jako hrubou mzdu.
    Platila bych soc. i zdravotní v min. výši.
    Mám stejnou možnost volby délky rodičovské a stejnou výši mateřské a rodičovského příspěvku, jako když jdu na MD z pracovního poměru.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 9. 2009 21:40

inzinyrka (neregistrovaný) 88.146.188.---

Re: OSVČ a mateřská
      Jako OSVČ byste byla co se týká nemocenského pojištění v úplně jiné situaci než zaměstnanec. Nem.poj. OSVČ je dobrovolné a vyměřovací základ je LIBOVOLNÝ, tedy nesouvisí nijak s tím, co skutečně vyděláte. To znamená: buď se nemusíte k nem.poj. přihlásit, pak neplatíte nic. Nebo se přihlásíte a můžete platit minimální (1,4 % z poloviny minimální mzdy) pojistné 56,- Kč, nebo jakoukoliv jinou vyšší částku, jaká Vás napadne, ale platit si víc než cca 1000,- Kč nemá smysl. Podle toho se Vám pak počítají nem. dávky a taky mateřská - z maximálního pojistného může být PPM kolem 30.000 měsíčně.
      Jako OSVČ musíte být pojištěna nejméně 3 měsíce, než Vám vznikne nárok na nem. dávku. Abyste měla nárok jako OSVČ na PPM, musíte být pojištěna alespoň 180 dní a zároveň mít ve 2 letech před nárokem na PPM 270 dní pojištěné doby.
      Ty částky platí pro rok 2009; co bude po změně zákonů kvůli záchrannému balíčku, nevím.

• 7. 10. 2009 11:09

Kamča (neregistrovaný) 89.233.139.---

Re: OSVČ a mateřská
      Tak jsem něco nastudovala a přijde mi to, že nemocenskou se moc nevyplatí přeplácet (?), takže platit minimální a v případě, že bych se chystala na mateřskou, nutné doplatit do cca 12 tis. za posl. rok, abych měla nárok na max. mateřskou (nebo měs. 1004 Kč). Překvapilo mě, že je to pak výhodnější než být zaměstnaná, to si výši PPM neovlivním. Je to tak?
      A ještě dotaz k těm lhůtám - nárok na nemocenskou mi vznikne, když budu 3 měs. pojištěna jako OSVČ, nebo se to sčítá s bezprostředně předcházejícím zam. poměrem? Je to stejné u té PPM? Tedy s tím, že ve dvou letech musím mít 9 měs poj. jako zam. nebo OSVČ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).