Hlavní navigace

Mateřská

  • (neregistrovaný) 90.181.219.---

    30. 9. 2009 11:40

    Prosím Vás zaměstnankyně má dceru . Před třetím rokem dcery byla opět těhotná,ale bohužel miminko porodila mrtvé..Slíbili jsme pouze ústně, že budeme držet místo 4 roky. Za nějakou dobu (vše v době těch 4 let, co jí držíme místo) byla těhotná opět a opět to dopadlo špatně.. donesla si papír,že není gravidní.

    Prosím Vás můžete mi říct, když bude mít malá 4 roky a my pro ni nebudeme mít práci, tak ukončíme pracovní poměr. Ukončuje se s odstupným nebo jak to je?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 9. 2009 13:54

      Jíťa (neregistrovaný) 193.165.74.---

      Re: Mateřská
      Pokud se zaměstnanec vrací po skončení rodičovské dovolené, případně neplaceného volna do 4 let věku dítěte, je zaměstnavatel povinen mu přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
      Je-li pracovní místo podle původní pracovní smlouvy obsazené a nemá-li zaměstnavatel možnost zaměstnance převést na jinou práci, nebo s převedením zaměstnanec nesouhlasí, vzniká výpovědní důvod podle § 52 c) zákoníku práce (nadbytečnost) a zaměstnanec má v tomto případě nárok na 3-měsíční odstupné.Výpovědní doba je 2-měsíční a buď jí po tuto dobu budete přidělovat práci nebo, pokud pro ni práci nemáte, tak jí platit průměrnou mzdou dle § 208-je to překážka zaměstnavatele. Ale zkuste se vzájemně domluvit, třeba by pracovala i na jiném pracovišti a na kratší úvazek-záleží na možnostech.Nebo skončit dohodou i třeba s tím 3-měsíčním odstupným, ale ihned.

    • 30. 9. 2009 13:59

      xy5

      Re: Mateřská
      >>>Prosím Vás zaměstnankyně má dceru . Před třetím rokem
      >>>dcery byla opět těhotná,ale bohužel miminko porodila
      >>>mrtvé..Slíbili jsme pouze ústně, že budeme držet
      >>>místo
      >>>4 roky.

      o neplacené volno ale písemně požádala a zam-tel jí ho schválil?

      Za nějakou dobu (vše v době těch 4 let, co
      >>>jí
      >>>držíme místo) byla těhotná opět a opět to dopadlo
      >>>špatně.. donesla si papír,že není gravidní.
      >>>
      >>>Prosím Vás můžete mi říct, když bude mít malá 4 roky
      >>>a
      >>>my pro ni nebudeme mít práci, tak ukončíme pracovní
      >>>poměr. Ukončuje se s odstupným nebo jak to je?
      >>
      >>Co je vám na § 67 zákoníku práce nejasné ?
      >
      >Pokud se zaměstnanec vrací po skončení rodičovské
      >dovolené, případně neplaceného volna do 4 let věku dítěte,
      >je zaměstnavatel povinen mu přidělovat práci podle
      >pracovní smlouvy.
      >Je-li pracovní místo podle původní pracovní smlouvy
      >obsazené a nemá-li zaměstnavatel možnost zaměstnance
      >převést na jinou práci, nebo s převedením zaměstnanec
      >nesouhlasí, vzniká výpovědní důvod podle § 52 c) zákoníku
      >práce (nadbytečnost) a zaměstnanec má v tomto případě
      >nárok na 3-měsíční odstupné.Výpovědní doba je
      >2-měsíční a buď jí po tuto dobu budete přidělovat práci nebo,
      >pokud pro ni práci nemáte, tak jí platit průměrnou
      >mzdou dle § 208-je to překážka zaměstnavatele. Ale zkuste
      >se vzájemně domluvit, třeba by pracovala i na jiném
      >pracovišti a na kratší úvazek-záleží na možnostech.Nebo
      >skončit dohodou i třeba s tím 3-měsíčním odstupným,
      >ale ihned.

    • 30. 9. 2009 14:25

      bb (neregistrovaný) 90.181.219.---

      Re: Mateřská
      Nene o držení místa do 4 let věku dítěte nežádala....je to jenom ústně.

    • 30. 9. 2009 14:48

      xy5

      Re: Mateřská
      něco jiného je držení místa, něco jiného je žádost o neplac. volno
      o to měla písemně žádat, zam-tel mohl povolit (pokud se stará o dítě, je za ni plátcem ZP stát)
      pokud nemáte písemnou žádost, potom po 3. roce, pokud nenastoupila zpět do zaměstnání byste měli vést neomluvenou absenci (srážka každý měsíc 1080 Kč zdravotní pojišťovně)
      měli byste si to dát do pořádku

    • 30. 9. 2009 14:55

      bb (neregistrovaný) 90.181.219.---

      Re: Mateřská
      To znamená zpětně napsat žádost o neplacené volno.... a potom ještě vyplatit odstupné... nebo se domluvit nějak vzájemně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).